Jihočeský kraj uvolní 250 milionů korun pro postižené inflací a cenami energií

15.8.2022
Jiří Bydžovský

Jihočeský kraj podpoří lidi ohrožené inflací a nárůstem cen energií. Peníze uvolní pro děti a starobní a invalidní důchodce, kteří budou splňovat daná kritéria. Jde o jednorázovou pomoc. Kraj na to uvolní přibližně 250 milionů korun, což dnes na mimořádném zasedání schválilo jihočeské zastupitelstvo.

„Chceme pomoci nízkopříjmovým skupinám se současnou situací, aby je to tolik nepoškodilo. Ekonomika se z pohledu inflace nijak nelepší a v kombinaci s cenami energií to může některým lidem dělat velké problémy. Ale jsme přesvědčeni, že se nejedná o všechny obyvatele kraje, proto chceme pomoc směřovat adresně a konkrétně,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba /ODS/.

Schválený program nepředstavuje podle něj žádné mimořádné vydání. Kraj totiž za prvních sedm měsíců letošního roku vybral na daních o 700 milionů korun více než za stejné období v minulém roce. Souvisí to s vyšším objemem peněz z DPH kvůli růstu cen. Kuba uvedl, že program nijak neohrozí připravované investiční akce.

Uchazeči mohou o jednorázový příspěvek žádat od letošního září do ledna příštího roku. Kraj chce přispět dětem z rodin, které mají v přepočtu čistý měsíční příjem do 13.000 korun na jednoho člověka. V případě manželů, kteří mají tři děti, musí být součet příjmů do 65.000 Kč. Kraj v takovém případě každému z dětí ve věku od tří let do ukončeného středoškolského vzdělání přispěje jednorázově částkou 4000 korun na libovolnou aktivitu. „Myslíme tím například jazykové kurzy nebo sportovní tréninky a podobně,“ uvedl Kuba. Pro děti do tří let pak kraj uvolní 4000 korun, s nimiž může rodina libovolně nakládat. Stejnou podporu pak získají děti do osmi let, na něž rodič pobírá příspěvek na péči. I v těchto dvou případech musí žadatelé splňovat kritérium měsíčního příjmu do 13.000 korun na člověka.

U starobních nebo invalidních důchodců pak kraj chce na podpoře spolupracovat s obcemi. Samostatně žijící senioři s čistým příjmem do 16.000 Kč mají nárok na jednorázový příspěvek 4000 korun. Pokud důchodce žije s partnerem, získají podporu v případě, že průměrný měsíční průměr na jednoho člověka činí 12.000 Kč. Každý takový senior může získat 3000 Kč. Nárok na podporu však nemá člověk v důchodovém věku, který je stále zaměstnán. Kuba uvedl, že důchodci budou o příspěvek žádat u svých obcí, kterým kraj pak 50 procent uhradí. Je tedy na každé obci, zda se k akci připojí, nebo ne.

Zdroj:čtk

 Nepřehlédněte