Jihočeský kraj získal první tři lékaře na základě dotačního programu

21.9.2022
Jiří Bydžovský

Jihočeský kraj získal první tři lékaře na základě dotačního programu, který má motivovat zdravotníky, aby v regionu pracovali. Další tři lékaři v nejbližší době podepíšou smlouvy. Do konce roku by tak v kraji mohlo být deset nových lékařů.Dotace pro jednoho lékaře činí 1,5 milionu korun.

„Dotační program má přivést do regionu nové lékaře, kteří zde chybí. Především chybí v ordinacích praktických lékařů nebo zubařů nebo odborných lékařů, jako jsou například očaři nebo diabetologové,“ uvedl hejtman Martin Kuba /ODS/. Dodal, že kraj kampaň spustil na sociálních sítích a také třeba na billboardech.

Dotační program začal loni na podzim. Cílí na lékaře, praktické lékaře a zubaře. Motivační dotace pro jednoho lékaře bude 600.000 korun, kraj mu bude také pět let přispívat měsíčně na bydlení 15.000 korun. Noví doktoři by měli v kraji zůstat aspoň pět let. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim poskytne smlouvy.

Na jihu Čech chybějí odhadem desítky lékařů. Nové kraj hledá například i na Slovensku. Příchozímu lékaři kraj první rok vyplatí 400.000 Kč a druhý a třetí rok po sto tisících. Samospráva se podle hejtmana musí chovat při lákání nových lékařů či učitelů stejně jako firmy, když hledají nové inženýry nebo konstruktéry.

Zdroj:vz/čtk

 Nepřehlédněte