• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jihočeští hygienici bijí na poplach: Lymská borelióza je na vzestupu kvůli teplému počasí

    V Jihočeském kraji se letos objevilo už 53 případů lymské boreliózy, což je o 15 více než loni. Teplejší počasí od března zvyšuje aktivitu klíšťat a láká více lidí do přírody.

    Jihočeská hygienická stanice zaznamenala nárůst případů lymské boreliózy. Za letošní rok eviduje již 53 potvrzených případů, což představuje zvýšení o 15 případů ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.

    Nejvíce nakažených pochází z Jindřichohradecka, kde hygienici registrovali zatím deset případů. Podle ředitelky jihočeské hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové za nárůstem stojí především teplejší počasí, které v kraji panuje od přelomu února a března.

    Teplé podmínky přispívají k vyšší aktivitě klíšťat a současně lákají více lidí k pobytu v přírodě. Kotrbová upozorňuje, že v teplém počasí lidé nosí méně oblečení, což zvyšuje pravděpodobnost přisátí klíštěte.

    Loňský rok byl z hlediska výskytu boreliózy rekordní – hygienici zaregistrovali celkem tisíc případů, což bylo téměř o čtyři stovky více než v roce 2022. Tento počet představuje nejvyšší hodnotu za celou řadu desetiletí, po kterou jsou údaje o tomto onemocnění systematicky sledovány.

    Lymská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty, které se vyskytuje asi pětkrát častěji než klíšťová encefalitida. V ohniscích nákazy vykazuje přítomnost borrelií až deset procent populace klíšťat. Onemocnění může způsobit vážné komplikace včetně problémů s klouby nebo srdcem. Léčba probíhá pomocí antibiotik, proti borelióze však zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje účinné očkování.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte