• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jihomoravské nemocnice mají obavy, zda zajistí péči

  28.11.2023
  Simona Knotková

  Zástupci nemocnic v Jihomoravském kraji se obávají o zajištění péče po Novém roce.

  Prosincové výpovědi lékařů z přesčasů nedopadají na provoz nemocnic tak citelně, protože v prosinci obvykle s ohledem na Vánoce bývá méně plánovaných zákroků. Zatím ale není jisté, jak bude situace vypadat v příštích měsících.

  Jihomoravské nemocnice evidují prosincové výpovědi z přesčasů u 30 až 70 procent lékařů, podíl se liší podle jednotlivých nemocnic. Všechny počítají se zachováním akutní péče a omezením plánované péče. Vypovězením přesčasů chtějí lékaři po celé republice podpořit své požadavky na změny v odměňování a přesčasové práci.

  „V Nemocnici Znojmo nebude žádným způsobem limitovaná akutní péče. Budeme ale muset omezit plánovanou péči, ať už se to týká zákroků nebo ambulancí. Nahrává nám, že se jedná o prosinec, protože většinou ve vánočním období bývá plánovaná péče omezená. Na druhou stranu není žádný výsledek o jednání lékařů a vlády, takže chystáme stejný režim i od ledna,“ sdělil ředitel největšího krajského zařízení Martin Pavlík. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci dalších nemocnic.

  Ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný dodal, že nejsou připraveni přijímat pacienty z jiných zařízení. „I my musíme omezovat plánované zákroky, Kromě toho jako jediní v některých oblastech poskytujeme superspecializovanou péči a na tuhle oblast budeme zaměřovat veškeré naše úsilí. Nemáme kapacity na to, abychom přebírali pacienty z jiných zařízení,“ uvedl. Krajský radní pro zdravotnicí Karel Podzimek (ODS) sdělil, že na jednání zaznělo, že Vojenská nemocnice Brno v případě potřeby pomůže Nemocnici Boskovice.

  Lékařský náměstek svatoanenské nemocnice v Brně Jindřich Olšovský vyzval část zdravotnického sektoru, aby v polovině prosince nezavírala své ambulance a poskytovala péči. „Chci také požádat občany, aby nenadužívali akutní péči. Když budou chodit s banalitami na urgentní příjem, musí si uvědomit, že by tím mohli ohrozit spoluobčany, kteří mají akutně vzniklý problém,“ řekl.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte