Jindřichův Hradec se chystá na masopust. Průvod projde městem v neděli

21.2.2022
Jiří Bydžovský

Letošní masopust se pod taktovkou Městské kultury Jindřichův Hradec odehraje v neděli 27. února. Účastníci mezi sebe rádi uvítají všechny, kteří jsou ochotní vyrazit do průvodu v masce. K pestrému průvodu maškar se totiž může přidat úplně každý, od nejmladších až po ty nejstarší. Masopust se vrací do města po dvou letech,kdy tradici  přerušila pandemie.

„Stačí jen v masce přijít k baráčnické rychtě v ulici Na Příkopech, odkud se průvod ve 13 hodin vydá ulicemi Na Příkopech, Husovou a Klášterskou na Masarykovo náměstí. Tam na přihlížející čeká krátká scénka. Po ní se veselý průvod vydá dál Panskou ulicí a skončí na náměstí Míru, kde vyvrcholí bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude například masopustní hodování a tancovačka,“ uvedla za organizační výbor Ivana Bačáková s tím, že na přípravě masopustního průvodu se podílí také Obec baráčníků Kunifer a Divadelní společnost Jablonský.

Masopust je dobou od Třech králů do Velikonoc, tedy dobou, kdy příroda ještě spí. Práce venku, na zahradě nebo na poli je teprve před námi, stejně jako to dlouze očekávané jaro. A tak se hodí užít si krapet rozverné zábavy, nabrat trochu sil a také se zbavit zimních zásob. Možná i takto přemýšleli naši předkové v době, kdy se rodila pozoruhodná tradice masopustu, kdy se poprvé tančilo v reji nápaditých maškar a poprvé hodovalo.

„Masopustní masky bývaly, a dodnes jsou, velice rozmanité a pestré. Dnes průvody doplňují i moderní, novodobé masky, zatímco k dávné tradici patří například medvěd, klibna ,neboli kobyla, či bába s nůší. Cílem masek v průvodu je především pobavit sebe i přihlížející, zatančit si nebo mezi davem diváků způsobit nějakou veselou neplechu,“ řekla Bačáková.

Zdroj:vzNepřehlédněte