Ve čtvrtek 7. července 2022 se v nové budově kutnohorské knihovny konala za přítomnosti kutnohorského starosty Josefa Viktory, senátora Jaromíra Strnada a množství dalších hostů vernisáž výstavy obrazů Jiřího Kellera s příznačným názvem Tváře Kutné Hory. Uznávaný výtvarník, žijící po emigraci v roce 1969 ve Velké Británii, se do Kutné Hory pravidelně vrací vždy v letním období.
Narodil se v Humpolci v roce 1942 a v roce 1952 se s rodiči přestěhoval do Kutné Hory. Poté, co vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, se tam vrátil. Pracoval v tehdejším Okresním muzeu Kutná Hora jako restaurátor uměleckých děl a výtvarník. V tomto období navázal přátelství s řadou kutnohorských osobností, a okruh svých přátel ještě výrazně rozšířil po roce 1990, kdy se začal do Kutné Hory pravidelně vracet.
Po emigraci do Velké Británie se Jiří Keller živil, jak se dalo, malovat ale nikdy nepřestal. První výstavu mu umožnil majitel benzinové pumpy. Zcela náhodně si od něj jedna ze zákaznic nechala udělat portrét syna – a následovalo hned 15 dalších zakázek. Mohli bychom ho označit za světoběžníka, člověka s pestrými osudy, které ovlivňovaly jeho život jako člověka i jako umělce. Když se ostatně četní návštěvníci vernisáže zúčastnili i následné besedy s autorem (organizoval ji Klub rodáků a přátel Kutné Hory, Kutná Hora v Praze a jeho předseda V. Navrátil byl samozřejmě přítomen), „protáčely se jim panenky“ nad vzpomínkami, které navíc Jiří Keller dovede přibližovat věrně, téměř plasticky, s nádechem humoru. V roce 1974 portrétoval ve Skotsku poslední žijící vnučku britské královny Viktorie, princeznu Alici. V roce 1977 měl výstavu v Hong Kongu, kde půl roku žil, v osmdesátých létech přišly výstavy v Japonsku, Německu, Velké Británii a dalších zemích.
Od roku 2009 vystavuje svá díla pravidelně v Londýně a v roce 2013 se dostal mezi finalisty populární britské soutěže Sky Art Portrait Artist of the Year, tedy mezi špičku portrétních umělců ve Velké Británii. V letech 2011, 20015 a 2018 vystavoval svá díla v prestižní Royal Society of Portrait Painters.

Jen několik střípků z mozaiky neuvěřitelně pestrých osudů: V čase, když se jeho dráha malíře úspěšně rozvíjela, se vším ze dne na den „sekl“ (jak sám uvedl: „Prodal jsem auto, koupil kolo a vydal se na něm na cestu po Evropě. Mínil jsem dorazit až do Indie…“. Dojel do Vídně, posadil se na chodník s úmyslem „udělat si akvarel“ – pozoroval ho velmi movitý pán – a byla z toho veliká zakázka fresek (Keller: „Ještě, že jsem ze školy věděl, jak se to dělá!“), prostě, pobyt ve Vídni se poněkud protáhl…

V Kutné Hoře představil Jiří Keller svoji uměleckou tvorbu v roce 2010 a 2011, v roce 2016 v Pardubicích a v následujícím roce ve svém rodném Humpolci.
Současná kutnohorská výstava je věnovaná jeho významnému životnímu jubileu. Množství lidí, kteří ji chtějí vidět je velké: Mezi portréty kutnohorských osobností jsou například legendární kapelník Mirek Jiřišta, geolog (a rovněž světoběžník) Slávek Hak, filmař Bohuslav Kučera, herec, režisér a spisovatel Mirek Štrobl, pěvkyně Slávka Tyrkasová, první polistopadový starosta Kutné Hory Jaroslav Benada, lékař (a dlouholetý předseda Klubu rodáků a přátel Kutné Hory) Jiří Plaček, malíř a sochař Andrej Németh, akordeonista Pepíno Matura, kamarádi a přítelkyně z „party“, navštěvující hudební produkce v kutnohorském parku U Tří pávů, atd. atp. Není pochyb, že výstavu bude chtít vidět spousta (nejen) Kutnohořanů. Příležitost k tomu je až do konce července.


















