• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jiří Menzel zemřel přede dvěma roky. Praha 6 mu odhalila pamětní desku

  8.9.2022
  Fefík

  Pamětní deskou na domě v ulici Na Valech vzdala Praha 6 hold oscarovému režisérovi, herci a spisovateli Jiřímu Menzelovi. Ten zemřel 5. září před dvěma roky ve věku 82 let a na hradčanské adrese žil bezmála čtvrt století.

  Pamětní deskou na domě v ulici Na Valech vzdala Praha 6 hold oscarovému režisérovi, herci a spisovateli Jiřímu Menzelovi. Ten zemřel 5. září před dvěma roky ve věku 82 let a na hradčanské adrese žil bezmála čtvrt století.

  Na desce od autorů Jana Dvořáka a Radko Šťastného je portrét režiséra a silueta Oscara, kterou uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Menzel ho obdržel v roce 1967 za snímek Ostře sledované vlaky, který natočil podle románu Bohumila Hrabala.

  Pro mě je to ten Jirka, jak já ho znám. A ten Oscar tam mi přišel důležitý,“ komentovala Olga Menzelová podobu desky, jejíhož výběru se sama účastnila jako jedna z porotců soutěže. „Jirka Prahu 6 miloval, toto místo pro něj bylo důležité,“ dodala vdova po významném umělci.

  Slavnostního odhalení se zúčastnili představitelé městské části Prahy 6, členové rodiny, i významné osobnosti z řad divadelního a filmového světa. Mezi nimi například herec Viktor Preiss, Jiří Suchý, Petr Brukner, režisér Jan Hřebejk.

  Soutěž na podobu desky připravila městská část Praha 6. Komise vybírala vítězný návrh z pěti. Za realizaci Praha 6 zaplatila 120 tisíc korun.

  Vršovické divadlo MANA uvádí bestseller s Jitkou Smutnou: Slyšel jsem sovu zavolat své jméno

   

  Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v rodině publicisty, spisovatele a dramaturga animovaných filmů Josefa Menzela. Na pražské Filmové a televizní fakultě (FAMU) studoval v letech 1958 až 1962 u Otakara Vávry v ročníku mimo jiné s Věrou Chytilovou a Evaldem Schormem. Menzelovou první samostatnou profesionální režií byla adaptace Hrabalovy povídky Smrt pana Baltazara ve filmu Perličky na dně z roku 1965. Následovaly „hrabalovské“ filmy jako Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále a komediální snímky jako Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková. Poslední film natočil Menzel v roce 2013, a to komedii Donšajni.

  V roce 1996 dostal Menzel za dlouholetý umělecký přínos českému filmu Českého lva, v roce 2003 na Filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za celoživotní dílo a v září 2019 se stal čestným občanem hlavního města Prahy.

  Zdroj: Praha 6  Nepřehlédněte