Jiří Oberfalzer uhájil pozici senátora za Beroun

2.10.2022
Simona Knotková

Senátorem ve volebním obvodu Beroun bude nadále dosavadní místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS). Ve 2. kole senátních voleb získal 55,08 procenta hlasů. Druhý Janis Sidovský (za SEN 21) dostal 44,91 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 17,07 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 43,40 procenta.

Podle Oberzfalzera šlo o velmi vyrovnaný souboj a o vítězství nakonec rozhodly hlasy ve větších obcích. „Děkuji voličům, že neváhali jít i do druhého kola,“ řekl po sečtení výsledků. Podle něj i senátní volby částečně poznamenala současná zhoršená situace vlády. „Zatím nemám hlubší analýzu, ale určitě byla snaha udělat z voleb referendum o vládě, některé skupiny voličů hlasovaly proti mně jen proto, že reprezentuji koalici,“ řekl.

Oberfalzer začínal jako učitel matematiky a fyziky, počátkem 90. let byl šéfem tiskového odboru Hradu. Senátorem je nepřetržitě od roku 2004, od roku 2018 je místopředsedou Senátu. V horní parlamentní komoře vedl mediální komisi, později předsedal mandátovému a imunitnímu výboru. Letos byl znovu zvolen i do zastupitelstva Králova Dvora.

Producent Sidovský kandidoval do Senátu poprvé. „K čestnému boji patří i prohra, panu Oberfalzerovi proto blahopřeji a věřím, že bude zastupovat opravdu každého občana Berounska,“ řekl Sidovský po sečtení výsledků. Podle něj je možné, že za šest let bude opět kandidovat.

V 1. kole získal Oberfalzer 37,89 procenta hlasů, druhý Sidovský 29,92 procenta hlasů. V obvodu Beroun usilovali letos o senátorský post čtyři kandidáti.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte