• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jízdenku na vlak si cestující koupí z automatu přímo ve vlaku

  6.12.2023
  Simona Knotková

  Osobní a spěšné vlaky ve Zlínském kraji budou od začátku příštího roku vybaveny jízdenkovými automaty.

  Lidé, kteří do vlaků nastupují ve stanicích s neobsazenou pokladnou, si tak jízdenky pořídí v těchto automatech, a nikoliv u vlakového personálu, jako je tomu dosud. Novinářům to řekl Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se v regionu stará o integrovanou dopravu.

  Automaty budou ve vozech společností České dráhy i Arriva vlaky, které ve Zlínském kraji na základě smluv s hejtmanstvím poskytují veřejnou železniční dopravu. „Cestující v průběhu ledna, začátkem února, už budou si moct koupit jízdenku v těchto automatech. My si slibujeme lepší výběr tržeb, protože v současné době ne vždy vlakvedoucí stihne obejít celou jednotku, dokonce i dvě jednotky, a tím pádem nám dochází k úniku tržeb,“ řekl Štětkář.

  Automaty budou přijímat hotovost, stejně jako platební metody Apple Pay a Google Pay, bankovní kartu nebo kartu Zetka, která slouží jako elektronická peněženka pro cestování po Zlínském kraji autobusem a vlakem. Kromě nákupu jízdenek v automatech bude stále možné k nákupu vlakových jízdenek v tarifu Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK) využívat též mobilní aplikaci Českých drah Můj vlak. Jízdenky z této aplikace jsou platné ve spojích Českých drah i Arrivy.

  V roce 2024 by také měla být spuštěna mobilní aplikace IDZK, která umožní nákup předplatného jízdného i bez nutnosti vlastnit kartu Zetka. „Kromě spuštění vlastní krajské mobilní aplikace se plánuje rozšíření možnosti nákupu jízdenek IDZK v aplikaci Můj vlak, na e-shopu Českých drah nebo v IDOSu také pro autobusové linky. Napříč krajem pak dojde k instalaci dalších deseti elektronických odjezdových tabulí na autobusových zastávkách. Očekáváme také tarifní integraci s MHD Vsetín,“ uvedl Jan Malý, manažer marketingu společnosti KOVED.

  Spolu s novými jízdními řády veřejné dopravy, které vstoupí v platnost na konci tohoto týdne, připravuje KOVED vylepšení značení dopravy a informování cestujících přímo na zastávkách. Od 10. prosince se podle zástupců společnosti objeví na každé autobusové zastávce přehledná mapa linkového vedení veškeré dopravy v IDZK, a to pro celou oblast, ve které se zastávka nachází.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte