Josef Cogan: Rozhodněte o budoucnosti naší země

5.10.2021
Redakce

„Ve dnech 8. a 9. října se konají volby do Poslanecké sněmovny.  Tyto volby jsou vnímány vždy, jako volby prvního řádu a chodí na ně tradičně nejvíce občanů. To je pro demokracii správné a důležité. Svobodné volby jsou svátkem demokracie, který si bohužel nyní může dopřát jen menšina lidí na světě. A situace se rychle zhoršuje,“ říká starosta Nové Paky Josef Cogan (STAN).

My v Evropě si to často moc neuvědomujeme a bereme to na lehkou váhu, přitom jinde už se zase sčítají roky ve vězení. Často si však ztrátu svobod uvědomíme, až když nám protečou mezi prsty a je už pozdě. Stojíme nad rozlitým mlékem a nevíme na koho se vymluvit. Nenechme se pohltit apatií, že to je vlastně jedno. Není! Každý z nás svým hlasem rozhodne, po jaké cestě bude naše země kráčet. Je to naše odpovědnost za budoucnost. I když se před ní schováme, tak nás nakonec stejně doběhne, nebo hůř, doběhne naše potomky.

Situace v Česku je zvláštní, připomíná klid před bouří. Vláda v covidu zcela selhala a navzdory výbornému a obětavému zdravotnictví má na svém kontě alespoň polovinu z více než 30 tisíc mrtvých.  Místo studu, klidně cynicky relativizuje snad nejtrapnější hlášku světa „best in covid“. Klid si vykupuje extrémním zadlužováním země na úkor budoucích generací. Penězi zalitá země zatím proto ještě kvete, jen uhnívající kořeny nejsou vidět. Vláda roztáčí spirálu dluhů, kterými jen přilévá benzín do ohně inflace. Ta nezvratně spaluje a pohlcuje úspory občanů, zdražuje náklady na život a činí pořízení bydlení takřka nedostupným pro celou jednu generaci.  Všude se to zklidňuje a racionalizuje, jen u nás zadlužování jede na plné obrátky, v Evropě je v trendu růstu zadlužování horší jen zcela nezodpovědný Kypr. Budoucnost vládu nezajímá, chtějí jen přežít a udržet si kontrolu nad přerozdělováním peněz a nastavováním dotací, aby to vyhovovalo Babišovi. Ministr zemědělství Toman a jeho rodina se také rádi svezou.

Kde je rovnost občanů před zákony? Na drobného živnostníka zakleknou, Babišovi lumpárny však hají do roztrhání těla. Nikdy v minulosti stát nebyl podřízen zájmům jednoho oligarchy, to je zcela nepřijatelné. Právní odbory ministerstev místo práce pro občany hájí do roztrhání těla premiérův střet zájmu, bez ohledu na to, že můžeme přijít o desítky miliard na dotacích s EU. Čí jsou vlastně zaměstnanci? Státu nebo AGROFERTU?  Známá kauza 50 mil. dotace pro Čapí hnízdo je vlastně zcela směšná, proti krácení daní prostřednictvím reklamy na témže místě. Za roky 2010 – 2013 se tam v reklamě protočilo 270 miliónů, německý finanční úřad v Chemnitzu upozornil na podezření z podvodného jednání Českou finanční správu, kterou tehdy vedla Schillerová. Ta však věc místo oznámení na policii zametla pod koberec. Teď už je krácení daní promlčené a Schillerová se za odměnu stala ministryní financí. Pořád to jsou jen drobné proti systémové korupci při nastavování dotací.

Navzdory vládě jsme už z těžkými ztrátami přežili covid. Co nám vláda chystá? Další dluhové peklo. Žádná vize, chytré investice či inovace, jen vytváření iluze stability, ať to stoji, co to stojí.  V příštím roce chce zatnout sekeru 376 miliard nového dluhu. Prostě hrůza.  Investice na příští rok jen 190 miliard. To je výsměch. 186 miliard jen čistá spotřeba na dluh. Jak dlouho by takto vydržela žít domácnost, než by přišel exekutor. Jen pár let, než by přišla o vše. Tuhle hazardní hru s námi hrají. Ukončeme už konečně tuhle nezodpovědnost.

Už se sešikoval blok ANO, SPD a komunistů, už zaťal své zuby do mediálních rad. Jak dlouho ještě zvládnou veřejnoprávní media odolávat tlaku na svou nezávislost? Už si na ně brousí kosu. Je jen otázkou, kdy podlehnou jak v Maďarsku či Polsku. Necháme setnou 168 hodin či Reportéry a další, co rozkrývají lumpárny politiků.  Tohle je jen malá ochutnávka o čem nyní rozhodujeme. Je zjevné, že se jasně vykrystalizovaly dva bloky. Na jedné straně ANO, SPD a komunisti na druhé straně Piráti a Starostové a koalice Spolu.  Je to jak střepinový soud. Kdo se rozhodne pro jednoho, je srozuměn s tím, že půjde do koalice s druhým a nemůže se schovávat, že to nevěděl. Kdo volí ANO volí i SPD a komunisty, Kdo volí Piráty a Starosty volí i Spolu. Černá nebo bílá, rozhodnutí je na každém z nás.

Možná jste znechuceni a otráveni ze současné politické situace. Možná považuje svůj hlas za zcela nepodstatný a zbytečný. Zatím tomu tak bohudík není.  Je jen na každém z nás, abychom rozhodli, jakou budoucnost chceme pro naši zemi. Nevzdávejte to, teď je ta pravá chvíle. Přijďte a rozhodněte svým hlasem.


Témata:

Nepřehlédněte