• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jsem ten první černoch. Stop rasismu vůči černé pleti

  14.10.2020
  Anna Julie Řehořová

  Black Lives Matter. Mezinárodní aktivistické hnutí. Vzniklo sice již v rove 2013, ale nejvíc skloňován je tento název od května roku 2020, kdy se hnutí zapojilo do protestů po smrti George Floyda. Po světě již proběhlo mnoho akcí a událostí odkazující na diskriminaci černochů. V rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu se bude konat diskuse k výstavě, jež právě probíhá v Kampusu Hybernská. Výstavě nazvané prostě jednoduše Black Lives Matter.

  Vizuální umělkyně švýcarsko-haitského původu Sasha Huber a její partner, helsinský umělec a designér Petri Saarikko se spojili a vytvořili výstavu Na černých životech záleží. Série portrétů The First zkoumá dopady rasismu na nynější africké diaspory (lidé nebo etnická populace, která se dobrovolně, ale i z donucení odebrala žít na jiné místo, ale stále si zachovává vazby na svou domovinu a tamní kulturu). Zkoumá to, že i v dnešní době je stále možné být mezi černošskou komunitou „tím prvním“. Tím prvním, co se do země přistěhoval, tím prvním, co zde dosáhl úspěchu jako doktor nebo třeba herec.

  V rámci tohoto projektu je k vidění i jeden český umělec. Na jednom z portrétů je vyobrazen také Yemi A. D., známý choreograf a herec, jenž je se svými nigerijsko-českými kořeny chápán jako onen první. Sasha Huber chápe jeho životní zkušenost jako průkopnickou. Jde totiž o prvního veřejně známého černošského umělce v České republice. Yemi Akinyemi Dele je spoluzakladatelem tanečního studia Dance Academy Prague a zakladatelem a šéfem JAD Productions. Je tvůrcem kampaní pro Google, Adidas nebo Mercedes-Benz. Řadu let pracoval také s Kanye Westem.

  Diskuse k výstavě proběhne 16. října od 18.00 hodin on-line. Festival 4 + 4 dny v pohybu bude navíc celou diskusi streemovat na svém youtubovém kanálu. Zde promluví jak autorka projektu Sasha Huber, tak i umělec Yemi. Moderovat ji bude Zeynab Gueye a Isaac Herron. Zeynab je umělec, jenž nechce, aby se o něm mluvilo v ženském či mužském rodě. Zabývá se pročernošskou queerness (tedy to, jak jsou černoši součástí komunity queer – seskupení sexuálních menšin) a postkoloniálními otázkami. Isaac je afroamerický zpěvák, spisovatel a model. Společně se budou bavit o zkušenostech těch „prvních“ černochů a černošek jako průkopníků a průkopnic. Bude se zde ale i snít. Snít o tom, jak by se černošské komunity mohly posílit.  Nepřehlédněte