• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • K úmrtí Michalika vystavily Dolní Břežany kondolenční knihu

  13.6.2022
  Jan Štoll

  Lidé mohou na radnici v Dolních Břežanech u Prahy vyjádřit soustrast s úmrtím dlouholetého břežanského starosty a hejtmančina náměstka Věslava Michalika (STAN). Michalik náhle zemřel v neděli ve věku 59 let při rodinném výletu.

  „V přízemí obecního úřadu je umístěna kondolenční kniha, do které je možné vyjádřit lítost na úmrtím tohoto výjimečného člověka, který se významným způsobem zasloužil o rozvoj naší obce. Vyjadřujeme upřímnou soustrast celé rodině,“ uvedl místostarosta Lubomír Havel (za STAN).

  Soustrast s úmrtím vyjadřuje také kraj, kde Michalik zastával funkci hejtmančina náměstka pro finance. „Chci slíbit, že odkaz Věslava Michalika, kdy kladl důraz na inovace, řádné hospodaření, smysluplné čerpání fondů a rozvoj kraje, budeme dále rozvíjet. Nikdy nebudeme takovými vizionáři, jako byl on, ale pokusíme se být aspoň trochu jako on. V myšlenkách jsme celé vedení kraje s Věslavovou rodinou, které vyjadřujeme upřímnou soustrast,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Dodala, že na budově bude viset černá vlajka a připravena by měla být i kondolenční kniha.

  Michalik se narodil 1. března 1963 v Českém Těšíně. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, kde v roce 1992 získal i titul kandidáta věd. Ekonomické vzdělání si doplnil na Rochester Institute of Technology v USA. Starostou Dolních Břežan byl nepřetržitě od roku 2004. Místopředsedou STAN se stal loni.

  V letech 1986 až 1996 pracoval Michalik jako vědecký pracovník Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky a Ústavu dozimetrie záření, po odchodu z akademické sféry až do roku 2007 působil ve finančních institucích v různých funkcích od analytika až po člena představenstva. Od roku 2002 podnikal v oboru investiční poradenství.

  V roce 2012 byl zvolen zastupitelem Středočeského kraje, v letech 2016 až 2017 byl radním kraje pro hospodářský a regionální rozvoj včetně evropských fondů a rozvoje venkova. V listopadu 2020 se stal náměstkem středočeské hejtmanky pro finance, dotace a inovace. Po loňských sněmovních volbách se měl Michalik původně měl stát ministrem průmyslu a obchodu, nominace se ale vzdal kvůli pochybnostem o dřívějším podnikání a možném střetu zájmů. Řekl však, že jeho někdejší podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem.

  Sto/ČTK  Nepřehlédněte