K vrakům aut se nikdo nehlásí. Rakovník je chce vydražit

21.1.2022
Redakce

Rakovník chce ve veřejné dražbě prodat vraky aut, ke kterým se nehlásí majitelé. K první dražbě je připraveno pět vozidel, dražbu zajistí exekutor, zřejmě v únoru. Město tak chce získat zpět alespoň část peněz, které muselo zaplatit při odklizení vraku. Na každém z nabízených vozidel je nyní za odtah a parkovné dluh okolo 6000 korun. Minimální příhozy jsou stanovené řádově na stokoruny. U dalších 13 vraků teď plynou zákonné lhůty, které případné dražbě předcházejí, uvedla na dotaz ČTK mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

Město se podobně jako řada dalších potýká s problémem vozů dlouhodobě odstavených na silnicích, kde blokují parkovací místa a hyzdí veřejný prostor. Dražená auta jsou ve špatném technickém stavu, hodí se maximálně na náhradní díly a není jasné, zda jsou pojízdná. „Pokud se vozidla nevydraží, budou předána k ekologické likvidaci. Poté budou náklady postoupeny k vymáhání,“ informovala Hradilová.

Odstavené nepojízdné či nezpůsobilé auto radnice vždy rok monitoruje a poté podle zákona vyzve jeho provozovatele k odstranění, na které má čas dva měsíce. Po uplynutí lhůty město může vozidlo odtáhnout mimo silnici, o čemž informuje majitele. Pokud si jej vlastník ani do následujících tří měsíců nevyzvedne, rozhodne příslušný silniční správní úřad o povolení prodeje silničního vozidla ve veřejné dražbě.

Aukce autovraků zavedlo loni například také Ústí nad Labem, první dražby se účastnilo 46 dražitelů, prodalo se všech 16 vozů. Dražby pořádá i Most.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte