Kamion měl vézt roušky, místo toho byl plný pašovaných cigaret

25.1.2022
Jan Štoll

Téměř sedm milionů neznačených cigaret bylo schováno za několika kartony roušek. To odhalili jihomoravští celníci při kontrole kamionu u Mikulova. Prodejem zboží by únik na spotřební dani přesáhl 22 milionů korun.

Hlídka celníků ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční přepravu prováděla kontrolní vážení vozidel. „V jednom případě zastavila ke kontrole nákladní vozidlo jedoucí z Čech do Slovinska, které mělo převážet zdravotnické roušky. Vzhledem k tomu, že se jednalo o chladírenský návěs, rozhodli se celníci zboží zkontrolovat,“ uvedla mluvčí jihomoravskýchcelníků Lada Temňáková.

Po otevření nákladového prostoru celníci zjistili, že je zcela zaplněn paletami s kartonovými krabicemi obalenými smršťovací fólií. „Zkraje byly skutečně naloženy krabice plné roušek. Kontrolou ze žebříku si ale celníci všimli, že za nimi se na paletách nachází jiný typ kartonů, a navíc byl cítit zřetelný pach tabáku. Po otevření vybrané krabice kontrolující hlídka zjistila, že je plná kartonů neznačených cigaret,“ dodala Temňáková.

Celníci vozidlo odstavili a přivolali velkokapacitní mobilní rentgen. Jeho snímky potvrdily, že v převážné části ložného prostoru návěsu je naskladněn jiný druh zboží než na kraji. Celý náklad byl proto převezen do kontrolní haly a podroben důkladné prohlídce. „V konečném důsledku celníci z útrob návěsu vyskladnili 33 palet se zbožím, z toho na 28 z nich byly naloženy kartony s cigaretami. Jednalo se celkem o 6 720 000 kusů cigaret a únik na spotřební dani byl předběžně vyčíslen na 22 580 000 korun,“ uvedla mluvčí.

Podle celníků existuje podezření, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Případ tak převzalo Generálního ředitelství cel k dalšímu šetření.

stoNepřehlédněte