Kaplička u Hamerského rybníka září novotou

5.2.2023
Renata Říhová

Výpusť Hamerského rybníka opět zdobí opravená kaplička. Horní část měla v havarijním stavu, byla počmáraná. To už je ale od listopadu loňského roku minulost. Kaplička u Hamerského rybníka má nově opravenou fasádu i střechu a navíc vyměněný dřevěný sedák ve svém interiéru.

Klasicistní výklenková kaplička byla z gruntu poprvé opravená už v roce 2009, v souvislosti s revitalizací Hamerského rybníka. I nadále však trpěla vlhkostí a vandalismem, další oprava proto proběhla o osm let později, na přelomu května a června 2017.

„Známým rizikům také odpovídala aktuální podoba rekonstrukce. Použili jsme moderní postupy a materiály vhodné pro dlouhodobou odolnost proti vnějším vlivům. Ať už se jedná o hydroizolační nátěr střechy, hloubkové penetrační nátěry či nátěr anti-grafitový,“ uvedla místostarostka Prahy 10 pro investice, finance a rozpočet Olga Koumarová (ODS).

„Bohužel, kontinuálně se potýkáme s tím, že někteří lidé kapličku, naprosto nesmyslně, ničí. Vandalismu neodolaly ani plastiky uvnitř kaple, doložené naposledy v první polovině 20. století,“ řekl první místostarosta odpovědný mimo jiné za kulturní památky Tomáš Pek (TOP 09). „Přitom podobné menší historické objekty jsou pro mě přirozenou součástí veřejného prostoru a místy vhodnými k rozjímání. Věřím, že opravenou kapličku občané při svých procházkách po Záběhlicích ocení, a doufám, že tentokrát zůstane od ničení uchráněná,“ dodal místostarosta Pek.

Oprava kapličky trvala krátce přes měsíc, hotová byla loni listopadu a stála necelých dvě stě tisíc korun.

Zdroj: MČ Praha 10


Témata:

Nepřehlédněte