Karate není jen sport, ale i cesta. Neratovický klub Shotokan slaví

15.9.2020
Andrea Cerqueirová

Klubem prošlo mnoho úspěšných sportovců. „Kupříkladu Linda Priškinová vybojovala v roce 2012 titul mistryně Evropy v kumite bez rozdílu vah. Šestnáctinásobný mistr republiky Dominik Voráček dokázal jako jediný Evropan v kata porazit japonské karatisty na MS 1998 v Paříži, kde se těsně nedostal do finálové osmičky. Josef Voráček, čtrnáctinásobný mistr ČR, dosáhl skvělého 5. místa na MS JKA 2000 v Tokiu. Jiří Míka po úspěších na národní úrovni v žákovské, dorostenecké i juniorské kategorii (2006 – 2007) získal v kata teamů dvě bronzové medaile mezi seniory a finále jednotlivců mu uniklo o desetinku bodu,“ připomíná Šanda. Ve výčtu by se dalo pokračovat.

Tajemství úspěchu

A v čem tkví tajemství úspěchu? „Shotokan umí jak masovou, tak výkonnostní stránku sportu. V dětských oddílech trenéři věnují intenzivní péči všem, i těm méně talentovaným, což v dnešním českém sportu není běžné. Klub ale umí přidat něco navíc těm s ambicemi vítězit, což přináší ovoce. Není to jen sportovní klub, ale také velká rodina. V klubu se vystřídalo několik generací sportovců. Mnozí vzpomínají s notnou dávkou nostalgie a klubu i po letech rádi pomohou. I rodiče svěřenců přiloží ruku k dílu. Členové a příznivci klubu pomáhají s organizací klubových přeborů, dětských dnů, pálení čarodějnic či jako vedoucí či zdravotnice na soustředěních,“ uvedl Šanda.

V Mratíně mají radost z úspěchu karatisty Štěpána. Je osminásobným mistrem světa

Zbyšek Petržílek, který klub založil a vede, má podle Šandy (stejně jako každá výrazná osobnost) své příznivce i odpůrce, ale všichni se shodnou na tom, že klubem vysloveně žije. „Popřejme klubu k jeho třicátým narozeninám dalších třicet stejně úspěšných let a mnoho nových svěřenců s láskou k tomuto sportu,“ uzavírá Šanda.

FOTO: Shotokan

Shotokan - FOTO SEVER SEVER Karate není jen sport, ale i cesta. Neratovický klub Shotokan slaví – foto archiv klubu Shotokan 1Shotokan - FOTO SEVER SEVER Karate není jen sport, ale i cesta. Neratovický klub Shotokan slaví


Nepřehlédněte