• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Karel Kryl by letos oslavil 80. narozeniny. Rodná Kroměříž na něj bude při oslavách vzpomínat celý týden

  7.4.2024
  Doris Drienová

  Nadcházející týden bude v Kroměříži patřit akcím připomínajícím básníka, hudebníka, zpěváka a novináře Karla Kryla. Od jeho narození letos v dubnu uplyne 80 let, na březen připadlo 30. výročí jeho úmrtí.

  Život a dílo básníka s kytarou, který bez ohledu na vládnoucí garnituru nekompromisně kritizoval dění ve společnosti, přiblíží zájemcům od 8. do 12. dubna série výstav, přednášek a filmových projekcí, uvedl radní Jiří Kašík (ZVUK 12, za OK občané Kroměříže). Program v pátek zakončí koncert složený z Krylových nejznámějších písní.

  Týden pro Kryla zahájí v pondělí dopoledne v Klubu Starý pivovar vernisáž fotografií pořízených Alešem Březinou a Marií Gabánkovou v roce 1988, kdy Kryl navštívil Toronto. Oba autoři přislíbili účast. Součástí programu bude též odhalení Krylova portrétu, který Gabánková namalovala v Kanadě v roce 1984. V České republice nikdy nebyl vystaven.

  Na úterní odpoledne je připraveno v sále Klubu Starý pivovar promítání dokumentu Bratříček Karel režisérky Krystyny Krauze. Na archivních záběrech v něm účinkuje i sám Kryl. Po projekci lidé uvidí záznam Krylova koncertu v Torontu z dubna 1988. „Video je unikátní, veřejnost jej nikdy neviděla,“ řekl už dříve ředitel Domu kultury v Kroměříži Pavel Sedláček.

  Ve středu se program věnovaný Krylovi přesune do Domu kultury v Kroměříži. Odpoledne tam začne výstava prací školáků inspirovaných Krylovým vzhledem, písněmi, básničkami nebo citáty. Přístupná bude měsíc. Tentýž den se v Knihovně Kroměřížska uskuteční přednáška Karel Kryl a exil ve vzpomínkách Karla Hvížďaly.

  Další přednáška je naplánována na čtvrtek odpoledne v Klubu Starý pivovar. Povídání Jakuba Šloufa a Jiřího Křesťana o Krylových životních osudech doprovodí obrazové a zvukové ukázky archiválií z fondů Národního archivu. Po přednášce se budou moci lidé vydat na komentovanou prohlídku Expozice Karla Kryla v suterénu budovy.

  Pětidenní program věnovaný Krylovi uzavře v pátek večer v Klubu Starý pivovar koncert. Zazní při něm nejslavnější Krylovy písně v podání Davida Uličníka, člena 4TETu, a to v původním akustickém kytarovém podání. Protestsongy jako Veličenstvo kat, Král a Klaun nebo Pasážová revolta jsou podle organizátorů nejen významnou připomínkou historie, ale také příležitostí podívat se skrze Krylovu tvorbu na současné dění. Podrobnosti o Týdnu pro Kryla jsou zveřejněny na webu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte