Karlovarská nemocnice koupila přístroje pro lepší diagnostiku lidí s podezřením na covid-19

15.8.2020
Redakce

„Jsou to přístroje, které se nám budou hodit v diagnostice lidí, kteří mají podezření na onemocnění covid-19 a mají těžší příznaky. Mobilní rentgen je zařízení, které může přijet až k pacientovi, a v řádu několika sekund je schopno udělat snímek plic pacienta,“ řekl krajský radní Jan Bureš (ODS). Mobilní rentgen bude umístěn trvale na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Druhým zakoupeným přístrojem je bodypletysmograf. Nový přístroj nahradí původní, 18 let starý, který už nevyhovoval současným požadavkům. Slouží ke stanovení totální plicní kapacity a také zjištění odporu dýchacích cest a určení objemu a pro vyhodnocení zánětu dýchacích cest u pacientů s respiračními problémy.

V karlovarské nemocnici se soustředili v době epidemie koronaviru pacienti ve vážném stavu, kteří vyžadovali intenzivní péči. To znamenalo pro nemocnici podle Samákové skokový nárůst nákladů o více než 24 milionů korun. S financemi nemocnici pomáhá především kraj. Z jeho prostředků už pořídila například bronchoskopickou věž pro šetrnější vyšetření dýchacích cest nebo šest nových plicních ventilátorů.

Nové operační sály v nemocnici Sokolov. Veškeré odbory jsou pod jednou střechou

V současné době nemá nemocnice v Karlových Varech ani v Chebu žádného pacienta nakaženého koronavirem. Odběrové místo je nyní umístěno mimo nemocnici, dříve, když bylo nakažených minimum, se odběry dělaly přímo v nemocnici. Zaměstnanců pro odběr má nemocnice dostatek. Počet odběrů se pohybuje kolem 50 denně. Nemocnice je nyní vybavena ochrannými prostředky zhruba na dva měsíce, doplňuje je ale průběžně.

Vedení nemocnice chce do budoucna pořídit také magnetickou rezonanci a zařízení počítačové tomografie (CT), protože současné přístroje jsou na hranici životnosti. Nákup těchto zařízení ale závisí na penězích, které nemocnice musí teprve získat.

Podle Krajské hygienické stanice (KHS) je v kraji aktuálně 22 nakažených. Dosud se tam nakazilo 500 lidí, z toho 439 se již vyléčilo a 39 zemřelo.

vera/čtk

Přes pandemii covidu-19 chce Karlovarský kraj podpořit kulturní aktivity v regionu 3,1 milionem korunNepřehlédněte