Karlovarský kraj chce zachránit bývalý rašelinový pavilon u Císařských lázní

6.12.2021
Roman Kořinek

Karlovarský kraj plánuje rekonstrukci bývalého rašelinového pavilonu u Císařských lázní. V zanedbaném objektu by mohlo vzniknout kulturní centrum. Kraj chce na rekonstrukci využít státní dotace, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Rašelinový pavilon sloužil původně k zásobování sousedních Císařských lázní léčivou rašelinou. Objekt byl ale dlouhé roky nevyužíván a jeho celkový stav je i kvůli spodní vodě hodně zdevastovaný, uvedl Kulhánek.

„Proto jsme zvažovali dvě varianty, jak ho opravit. Zvažovali jsme, zda ho opravit jen co se týká fasády, aby vypadal dobře. Ale vzhledem k tomu, že z národního plánu obnovu jsou do takzvané komponenty kultura alokovány pro kraje peníze na zřízení regionálních kulturních a kreativních center, do kterých využití rašelinového pavilonu dokonale zapadá, tak máme reálnou šanci, že až 80 procent z celkové investice, která je odhadovaná na 100 milionů korun, budeme moci čerpat z národního plánu obnovy,“ uvedl Kulhánek.

Kraj má asi deset let zpracovanou studii možného využití pavilonu. Na ni chce znovu navázat zpracováním projektu, se kterým by žádal o státní dotaci. Pokud uspěje, mohly by zde vzniknout prostory například pro výstavy, malé koncerty, dílny a podobně. V ideálním případě by se mohla rekonstrukce stihnout zároveň s dokončením oprav Císařských lázní, které mají skončit v roce 2023, doplnil karlovarský hejtman.

Rekonstrukce samotných Císařských lázní, které jsou národní kulturní památkou, má stát podle posledních odhadů 853 milionů korun.

Zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte