Karlovarští policisté radí co dělat, aby se z vysněné dovolené nestala noční můra

26.6.2022
Roman Kořinek

Zanedlouho začnou letní prázdniny, čas dovolených, odpočinku a relaxu, na který se těší každý z nás. O slovo se přihlásilo léto, během kterého nejčastěji odjíždíme pryč ze svých domovů a trávíme mimo něj řadu dní. I proto připravili karlovarští policisté preventivní akci, která má připomenout informace a rady k zabezpečení obydlí.

„Akce proběhla v rámci Evropského dne proti vloupání, který je v povědomí již čtvrtým rokem. Během této kampaně se celou Evropou šíří dva slogany, a to: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo Vás ten večer překvapí“ a „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“,“ říká policejní mluvčí Zuzana Týřová.

V Karlovarském kraji k této příležitosti konala v obchodním centru v Karlových Varech preventivní akce. Policejní preventistky z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje si pro návštěvníky připravili stánek, kde jim připomínali důležité rady a informace týkající se zabezpečení jejich majetku nejen před odjezdem na dovolenou. Připomněli jim také celorepublikový projekt „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ a informovali o aktuálních trendech v oblasti vloupání do objektů.

„To bylo doplněno o typy na efektivní obranu proti pachatelům krádeží. Návštěvníky zaujaly vzory mechanických zábranných prostředků včetně zabezpečovacích prvků, které si ve stánku mohly prohlédnout a vyzkoušet. Zároveň jsme provedli ve dnech 20. a 22. června na Sokolovsku a Karlovarsku preventivní kontrolu chatových oblastí. Majitelé zkontrolovaných objektů mohli najít o provedené kontrole lísteček, který mimo jiné obsahuje i cenné preventivní rady,“ pokračuje policejní mluvčí s tím, že obdobné kontroly chatových oblastí budou i nadále pokračovat po celém Karlovarském kraji.

Pro ty, kteří policejní stánek v Karlových Varech nenavštívili, policisté připravili následujících pět základních pravidel, které je třeba mít na paměti kdykoliv odcházíte nebo odjíždíte z domova.

  1. Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  2. Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova a soukromí.
  3. Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny
  4. Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí. Nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
  5. Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

„Další informace k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která je zdarma ke stažení, nebo na webových stránkách projektu,“ dodala Zuzana Týřová.

Zdroj: vz/pčr

 Nepřehlédněte