Karlovy Vary bojují o titul „Město bez kouře“. Pomoci jim má virtuální laboratoř profesora Dohořela

5.8.2021
Roman Kořinek

„Karlovy Vary se rozhodly být prvním městem v České republice, které ponese titul „Město bez kouře“. Cílem projektu je snaha motivovat nejen občany našeho města, ale i jeho návštěvníky, aby udělali krok směrem k odvykání kouření,“ říká Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), primátorka města Karlovy Vary.

Unikátní laboratoř virtuálního vědce, profesora Dohořela, bude do konce srpna umístěna ve Dvořákových sadech. Srozumitelnou formou přibližuje dospělým kuřákům a jejich blízkým výzkum a vědu stojící za moderními bezdýmnými nikotinovými alternativami, a jak mohou pomoci zlepšit kvalitu života bez cigaret a cigaretového kouře. Vstup je zdarma.

„Vítáme každou edukativní akci, která kuřáky informuje, jak udělat změnu k lepšímu ve svém životním stylu. Proto jsme rádi, že součástí Karlovarského kulturního léta je i virtuální profesor Dohořel se svou laboratoří. Je to něco zcela nového a ojedinělého a jsem ráda, že podobný projekt se povedlo umístit právě do centra našeho města. Věřím, že návštěvníci získají nové informace a uvědomí si zdravotní rizika kouření,“ upřesňuje primátorka.

Dospělí návštěvníci se v instalované laboratoři dozví, jaká jsou hlavní rizika spojená s kouřením klasických cigaret a co se děje při procesu spalování tabáku. Seznámí se také s hlavními fakty o nikotinu, stejně jako s principy fungování moderních bezdýmných alternativ ke klasickým cigaretám a s rozdíly mezi nimi. Průvodcem je jim virtuální popularizátor vědy, profesor Dohořel, který jednotlivá fakta srozumitelně vysvětluje v sérii tematických videí.

Zdroj: vzNepřehlédněte