Karlovy Vary chtějí ukončit memorandum týkající se vestavby koncertního sálu v Císařských lázních

2.12.2021
Roman Kořinek

Memorandum bylo na začátku rekonstrukce kulturní památky uzavřeno mezi vedením lázeňského města a Karlovarský krajem. Město se v něm zavázalo pomoci s rekonstrukcí Císařských Lázní a zajistit vestavbu koncertního sálu do opravované budovy. Podle náměstka karlovarské primátorky Tomáše Trtka (ANO) se ale situace v posledním roce výrazně změnila a obsah memoranda by mohl v budoucnu vyvolat mnoho komplikací.

„Problém by byl pravděpodobně už s žádostí o dotaci, neboť bychom investovali peníze do objektu, který nepatří městu, ale právě Karlovarskému kraji. Další komplikací by pak bylo i provozování sálu, kde by se například složitě debatovalo o tom, kdo komu má platit nájem a v jaké výši,“ vysvětluje náměstek karlovarské primátorky.

Do celého projektu rekonstrukce Císařských lázní navíc nové vedení Karlovarského kraje již několikrát zasáhlo a začalo průběh rekonstrukce přizpůsobovat zmiňované vestavbě koncertního sálu. Ta přitom měla být původně realizována až po skončení opravy památkově chráněné budovy. „My jsme se proto s vedením kraje dohodli, že mu předáme veškeré podklady k vestavbě sálu včetně projektové dokumentace a tím pádem de facto skončí naše role v probíhající rekonstrukci. Splníme ale finanční závazek ve výši 100 milionů korun, který jsme kraji slíbili jako naší spoluúčast na obnově této jedinečné budovy,“ pokračuje Tomáš Trtek.

Rekonstrukci Císařských Lázní tak v celém rozsahu přebírá Karlovarský kraj se kterým bude následně vedení města Karlovy Vary jednat o možnosti dlouhodobého pronájmu pro Karlovarský symfonický orchestr. Od této smlouvy si vedení města slibuje, že získá jakési doživotní sídlo pro své hudební těleso.

„Jednáme o smlouvě budoucí nájemní, kde budou přesně specifikovány podmínky dlouhodobého pronájmu prostor, které symfonici pro svoji práci potřebují. Je třeba ale sladit potřeby orchestru s provozem celého objektu Císařských Lázní a jeho náplní,“ dodal náměstek primátorky s tím, že o ukončení memoranda budou jednat městští zastupitelé na svém úterním zasedání.

Memorandum bylo mezi krajem a městem uzavřeno v roce 2018 a původně se v něm město zavazovalo, že zrealizuje vestavbu koncertního sálu do kompletně opraveného objektu a přispěje na jeho rekonstrukci částkou sto milionů korun. Celkové náklady obnovy památky, kterou vlastní Karlovarský kraj, přesahují osm set milionů korun a stavební práce mají být dokončeny v polovině roku 2023. Vedení kraje se ale rozhodlo, že vestavbu koncertního sálu zrealizuje v průběhu rekonstrukce, upravuje kvůli tomu projektovou dokumentaci a slibuje, že stanovený termín rekonstrukce zvládne. Vedení kraje navíc tvrdí, že dokáže vestavbu sálu realizovat levněji. Místo původně plánovaných sto milionů korun údajně za vestavbu sálu zaplatí pouze milionů šedesát.

Zdroj: vzNepřehlédněte