• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kastrovat kočky je správné, říká vedoucí útulku

  15.2.2024
  Simona Knotková

  Kastrace toulavých koček v Chrudimi pomůže předejít a omezit utrpení nechtěných koťat narozených bezprizorním kočkám.

  Chrudimský útulek přijme ročně kolem pěti desítek koček, umísťovat do rodin se daří většinou koťata, o starší kočky je zájem menší. Město Chrudim v týdnu schválilo kastrační program pro toulavé kočky, v minulosti ho nemělo.

  „Jsem moc ráda, že se v našem městě povedlo rozjet kastrační program. Podle mě je to pro město správný krok kupředu. Náš útulek v roce 2022 přijal 48 koček a v roce 2023 již 64. A my doufáme, že pomocí kastračního programu se nám podaří tato čísla v průběhu následujících let snížit humánní cestou,“ řekla vedoucí útulku Anežka Formanová.

  Toulavých koček neustále přibývá, nejde jen o problematiku Chrudimi, ale celé republiky. Útulek Chrudim se stará především o malá koťata nebo zraněné a nemocné kočky. Kastrace v minulých letech nechal provádět jen pokud byla u dospělých koček nutná ze zdravotních důvodů, řekla vedoucí útulku.

  „Protože si myslím, že je opravdu problematiku koček potřeba řešit důkladně, minulý rok jsme si stanovili i novou podmínku adopce kočky z našeho útulku, a to právě kastraci. Tím předejdeme tomu, že se naše kočky budou dál množit a alespoň máme jistotu, že naši bývalí svěřenci nebudou součástí nekonečného řetězce množení koček,“ řekla Formanová.

  Lidé si většinou vybírají z útulku zdravá a roztomilá koťata. Domov se jim hledá poměrně dobře. U dospělých koček, které byly zraněné, je adopce těžší. V útulku bývají několik měsíců, než se jich někdo ujme. Handicap často lidi odradí u dospělé i mladé kočky. „Teď například máme v péči koťátko Popyho, který je u nás od října, ale kvůli postižení pohybového aparátu se zájemce nedaří najít,“ řekla vedoucí útulku.

  Kastrovat kočky je podle Formanové výhodné. Předejde se utrpení mnoha koťat, která hynou chladem, hladem, jsou zaživa požíraná červy či trpí nemocemi. Kočky mají po kastraci nižší riziko zánětu dělohy a rakoviny mléčné žlázy. Po zákroku se také potlačí či úplně vymizí nežádoucí chování v době říje, například značkování. „Je i nižší riziko vzniku některých onemocnění, včetně kočičí leukémie či kočičí AIDS,“ řekla Formanová.

  Díky kastraci kočky bývají klidnější a mazlivější. Podle Formanové by odpůrci kastrace měli v létě navštívit chrudimský útulek, kde je najednou umístěn velký počet koček, které nikdo nechce.

  „Často se staráme o koťátka, která přišla o maminu, a kojíme je každé dvě hodiny včetně noci tak, abychom jim dali co největší šanci na život. Úspěšnost odchovu těchto koček se udává zhruba 20 procent. My si poslední dva roky držíme úspěch kolem 85 procent. Ale ten pocit, když v náruči umře malé koťátko, které celý život jen trpělo, je nepopsatelně hnusný, a pokud můžeme udělat něco, abychom tomu předešli, vnímám to jako naši povinnost,“ řekla vedoucí útulku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte