Katovice sužuje nákladní doprava vyhýbající se placení mýta. V referendu rozhodnou o obchvatu

4.10.2021
Jan Štoll

Městys Katovice na Strakonicku uspořádá při sněmovních volbách referendum o tom, zda lidé chtějí stavbu obchvatu silnice I/22. Podle měření městysem projíždí denně stovky nákladních aut, vyhýbají se tím placení mýta.

Obchvat by měl být dlouhý asi 3,5 kilometru, odhad nákladů je kolem půl miliardy korun. Zaplatit ho má Ředitelství silnic a dálnic. „Důvod je jednoduchý: obchvat je už desítky let zanesený v územním plánu, při každé aktualizaci se dává do toho novějšího, ale nic se v tom neděje. Toto zastupitelstvo si položilo otázku, jestli má iniciovat minimálně projektovou přípravu, aby obchvat vznikl. Zatím je pořád jenom na papíře. Má to časovou souvislost se zpoplatněním silnice I/20, kdy máme poznatky, že se přesunula nákladní doprava na souběžnou I/22, která vede přes nás, přes Katovice, takže stavba obchvatu nabyla na důležitosti a aktuálnosti,“ řekl zastupitel Katovic a náměstek jihočeského hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS).

Poslední sčítání provozu se v městysu dělalo v únoru 2020. Vyplývá z něj, že Katovicemi denně projede asi 6000 aut, z toho zhruba 800 nákladních.

Mýtné na silnici I/20 řešil již dříve i Jihočeský kraj. Žádal loni ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru 2020 na I/20, kde již mýtné nově platilo, a na I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí.

Vedení městyse nechce stavbu iniciovat, pokud o ni lidé neprojeví zájem, proto připravilo referendum. Hajdušek předpokládá, že většina lidí obchvat podpoří. Pokud ano, začne městys jednat s ŘSD. V Katovicích žije asi 1360 lidí, letos v rozpočtu naplánoval příjmy 28,1 milionu Kč a výdaje 29,8 milionu.

Referenda budou při sněmovních volbách i na dalších místech kraje. Obdobné problémy s nákladní dopravou mají i v Dačicích na Jindřichohradecku, kde budou lidé rozhodovat o tom, zda bude na Palackého náměstí, které je součástí památkové rezervace kruhový objezd navržený radnicí. Ten ale nevyhovuje normám a dopravním požadavkům. Druhou možností bude návrh Petičního výboru na revitalizaci celého náměstí se zachováním průsečné křižovatky. Křižovatka vyhovuje normám, a má souhlas památkářů. Počítá i s budoucím obchvatem města. Také Slavonice vypsaly referendum kvůli kácení stromů ve městě.

STO/ČTKNepřehlédněte