• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kauza Dozimetr zatřásla koalicí ve Zlíně

  3.10.2022
  Jan Štoll

  Události posledních měsíců významně překreslily mocenské složení ve zlínském zastupitelstvu. STAN oproti minulým volbám výrazně ztratil. Koalici tak zformovalo ANO s ODS. Proti tomu se v Praze ale postavil šéf občasných demokratů Petr Fiala. Jinak komunální volby ve městech na jižní a střední Moravě žádnou revoluci nepřinesly. Pokud to výsledky sčítání hlasů ve volebních urnách jen trochu umožňují, ve většině větších měst pokračují současné koalice.

  Týká se to i krajského města Zlína, kde koalici sestavuje vítězné hnutí ANO. To už těsně po volbách dohodlo základ nové koalice s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů, se kterým bylo v koalici i v končícím volebním období. Toto spojení přináší 27 křesel v 41členném zlínském zastupitelstvu.

  Černý Petr tak nakonec zbyl na Starosty a nezávislé (STAN), kteří byli součástí končící koalice. Ve volbách získali jen tři mandáty oproti devíti před čtyřmi lety, když se do výsledku bezesporu promítlo to, že právě zlínští členové STAN jsou hlavními aktéry kriminální kauzy Dozimetr. Zástupce trojbloku a lídr ODS Tomáš Goláň prohlásil už dříve, že není reálné, že by s nimi šli STAN do koalice.

  Zástupci koalice jednali i s SPD, která má čtyři mandáty. Korec řekl, že po volbách hnutí jednalo se STAN i hnutím Zlín 21, které skončilo druhé. „Probírali jsme a zvažovali možnosti, které nám nabídli. Dvacet sedm zastupitelů je pro nás dostatečných a na základě vyhodnocení pro a proti zvítězila varianta ANO s trojblokem,“ uvedl primátor Zlína a lídr ANO Jiří Korec.

  Zlínská ODS tak rozhodně nedělá radost premiéru Fialovi. Vedení ODS totiž podobné spojování ANO a ODS ve velkých městech vadí. Proti podobným námluvám v Praze se ODS už ohradila. Podle médií měl šéf ODS Petr Fiala říci, že spojení Spolu a hnutí ANO v Praze by ve velkém poškodilo jeho vládu.

  ANO v krajském Zlíně získalo 14 křesel, což je o pět více než před čtyřmi lety. Výrazně posílila také ODS, má sedm mandátů (minule tři). Lidovci s podporou TOP 09 a Piráti mají po třech mandátech.

  Další města

  Většina starostů větších měst ve Zlínském kraji se o svou funkci nemusí bát, svá hnutí a strany totiž přivedli k vítězství. Stejně jako v minulých volbách tak vyhrálo ANO volby Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Otrokovicích či v Kunovicích. V Luhačovicích na Zlínsku stejně jako před čtyřmi lety vyhrálo uskupení Pro Luhačovice se starostou Marianem Ležákem v čele. Pozici obhájil i starosta Slavičína na Zlínsku Tomáš Chmela (nez.).

  K těm, kteří svou funkci neobhájí, bude možná překvapivě patřit starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS). Přestože jeho kandidátka Společně pro Hradiště, kterou tvořili zástupci ODS a TOP 09, volby vyhrála, ostatní strany ji zřejmě obejdou. Memorandum o povolební spolupráci už podepsali Hradišťáci, ANO a Piráti, kteří mají dostatek hlasů.

  Ve Vsetíně se rýsuje možná koalice vítězného hnutí ANO s lidovci a Nestraníky. Lidovecký starosta tak přenechá místo ANO. Za zmínku určitě stojí skok bývalého starosty Vsetína a současného senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) z posledního 21. místa až do zastupitelstva. On sám už dříve nevyloučil, že by o místo starosty mohl ucházet.

  Svou funkci neobhájí ani starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí), který se svým hnutím skončil druhý. Vítězství neobhájil ani starosta Hulína Roman Hoza (ODS). Také v Holešově Koalice pro Holešov se starostou Rudolfem Seifertem skončila druhá. Ve Starém Městě na Uherskohradišťsku byli lidovci v čele se starostou Kamilem Psotkou druzí daleko za STAN.

  I v Jihomoravském kraji ve většině větších měst obhájili své pozice jejich současní držitelé. Například V Břeclavi chtějí pokračovat ve spolupráci dvě nejsilnější strany, a to hnutí ANO a uskupení Mladí a neklidní. Dvoukoalice stran, které vedou město i dnes, by měla těsnou většinu.

  V Hodoníně zase obhájilo prvenství Hnutí PRO Hodonín vedené starostou Liborem Střechou. Jednání o koaličním partnerovi zatím nejsou u konce. Jasno je už ve Vyškově, kde pokračuje koalice ANO, ODS, KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov.

  Sto/ČTK  Nepřehlédněte