• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Každý čtvrtý řidič při víkendové akci porušoval předpisy

  11.6.2024
  Simona Knotková

  Předpisy porušila čtvrtina z více než 400 řidičů, které policisté kontrolovali během víkendu při rozsáhlé akci na Červenohorském sedle.

  Policisté se zaměřili nejen na motorkáře, kteří hlavní tah mezi Šumperkem a Jeseníkem vyhledávají kvůli četným zatáčkám, ale i na řidiče rychlých osobních aut. Na bezpečnostní opatření proto pozvali jeseničtí policisté i kolegy ze Speciálního oddělení dohledu Čechy se služebními vozy značky Ferrari a BMW. Na místě vybrali pokuty téměř za 100 000 korun, závažnější případy předali ke správnímu řízení, sdělila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

  Policisté se zaměřili především na rychlost, technický stav vozidel, ale i způsob jízdy. „Během soboty a neděle policejní hlídky zastavily a zkontrolovaly přes 400 vozidel. Každý čtvrtý řidič pak odjížděl s pokutovým bločkem v kapse. Celkem 92 řidičů zaplatilo na místě pokuty ve výši 95 400 korun. V dalších deseti případech byly přestupky tak závažné, že musely být oznámeny příslušnému správnímu orgánu. Pokud se závažnějších přestupků dopustili cizinci, policisté jim uložili kauce v celkové výši 45 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí.

  Větší části zjištěných přestupků se dopustili řidiči motocyklů, a to v 72 případech. Nejčastějším prohřeškem byl podle policejní mluvčí špatný technický stav a rychlost. „Motorkáři jsou pro ztížení své identifikace kolikrát schopni udělat cokoliv. Už jsme se setkali s dámskými kalhotkami umístěnými na poznávací značce nebo přelepenými číslicemi. Tento víkend tomu nebylo jinak. Ohnuté držáky, značky zapasované v zadním blatníku, nechyběly ani šrouby v číslech a písmenech,“ doplnila mluvčí.

  Rychlostní limit tentokrát podle policie nepokořil motorkář, ale řidič osobního vozu značky Cupra. „V úseku, kde je povolena maximální rychlost 90 kilometrů za hodinu, jel rychlostí 152 kilometrů v hodině. Jakmile si všiml, že byl policisty naměřen, snažil se ujet nejbližší lesní cestou. To mu však nebylo nic platné. Policisté muži zadrželi jeho řidičský průkaz a jeho přestupek oznámili správnímu orgánu, kde mu hrozí pokuta až 25.000 korun a zákaz řízení na šest až 18 měsíců,“ dodala mluvčí.

  S motorkáři, kteří serpentiny hlavního tahu mezi Šumperkem a Jeseníkem projíždějí velkou rychlostí, bojují policisté i místní samosprávy několik let. Na sedlo se sjíždějí jezdci nejen z Česka, ale i z okolních zemí, především ze soudního Polska. Rychlá jízda v zatáčkách je důvodem i jejich častých nehod, které zde často končí tragicky. Podle policie si však horskou lokalitu v poslední době oblíbili i majitelé luxusních a rychlých aut.

  Do preventivních opatření na tomto tahu se zapojilo už dříve i Ředitelství silnic a dálnic, které silnici I/44 spravuje. V úseku přes sedlo umístilo varovné cedule se smrtkami. Dohled nad provozem na sedle posiluje policie v posledních letech hlavně v letní sezoně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte