• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Každý druhý řidič ústecké MHD podpořil stávku

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Pondělní celodenní výstražnou stávku ráno symbolicky podpořil každý druhý řidič Dopravního podniku města Ústí nad Labem (DPMUL).

  Někteří si oblékli výstražné vesty, jiní si na čelní či boční skla vozidel umístili leták s informacemi, proč se k protestu připojili. Téměř všichni horníci na Mostecku si v pondělí ráno na podporu stávky umístili nálepky na helmy a připevnili odznáčky na klopy. Na demonstraci do Prahy jich odjelo zhruba 30, informoval předseda Sdružení odborových organizací zastupující zejména mostecké horníky Jaromír Franta.

  Protest podporují například zaměstnanci z hnědouhelných lomů Vršany a Československé armády. Velké společnosti na Mostecku, které spadají pod skupinu Sev.en Česká energie, zaměstnávají podle Franty okolo 2500 lidí. Do ostré stávky se nechtěli horníci zapojit, protože by tím podle Franty poškodili zaměstnavatele. Oni však mají problém s některými rozhodnutími a plány vlády. Odboráři vyčítají vládě způsob komunikace, která postrádá prostor pro diskusi, řekl už dřív předseda. Horníci podle něj negativně vnímají také konsolidační balíček, který podle nich ubližuje pracujícím a důchodcům, přitom nijak nepostihuje občany zneužívající sociální dávky. Kritizují také důchodovou reformu, zejména část týkající se zpřísnění podmínek pro dřívější odchod do důchodu u náročných profesí.

  Symbolickou podporu stávky vyjadřují od rána i někteří řidiči Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Ti si také umístili letáčky do svých kabin. Kromě dřívějšího odchodu do důchodu je na nich zmíněn i konsolidační balíček, jehož zavedení podle odborů zhorší situaci všem zaměstnancům a jejich rodinám. Ke stávce se naopak nepřipojili řidiči v Děčíně, řekl ředitel dopravního podniku Bohumil Bárta. Zaměstnanci ho o zapojení do protestu neinformovali, on sám s nimi o tom z vlastní iniciativy nejednal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte