Kde selhává stát, nastupují starostové. Čáslav se pustila do řešení bytové krize a postaví dva bytové domy

7.3.2020
Jan Štoll

„Málo se staví, máme špatný stavební zákon, je nedostatek bytů, proto jsou drahé, a to platí i pro nájemní bydlení,“ to jsou fráze vycházející z úst většiny dnešních politiků. Mají obhájit léta nicnedělání a rezignaci na své základní funkce, úřady počínaje, ministerstvy konče. Ne však v Čáslavi.

„Bytová výstavba je dlouholetou prioritou města napříč všemi uskupeními v zastupitelstvu. Projekt bytové výstavby v areálu Prokopa Holého vychází ze studie, která vznikla již v roce 2006, před deseti lety byly postaveny první bytové domy, kde bylo investorem též město,“ říká starosta Čáslavi Vlastislav Málek, „současná bytová výstavba dvou bytových domů byla schválena již předchozím zastupitelstvem a radnice ji nyní realizuje.“

V areálu bývalých čáslavských kasáren Prokopa Holého tak postupně mizí budovy a výrobní haly, které byly v minulosti využívány armádou. Součástí záměru by měly být do budoucnosti další bytové a zároveň pak také obchodní a volnočasové plochy.

Stezka podél Vrchlice - původní stav

Cyklostezka Vrchlice v Kutné Hoře těsně před realizací, nezbytné kácení stromů zvedlo vlnu emocí

„Projekt je součástí celkové proměny areálu bývalých kasáren. Jedná se o typický příklad, jak z původního brownfieldu vytvořit novou městskou čtvrť. Tato rezidenční zakázka je pro nás výjimečná tím, že zadavatelem je přímo město Čáslav, a ne soukromý investor,“ říká Petr Bělina, předseda představenstva Trigema Building.

„Realizovat bytovou výstavbu městem v pozici developera je nesmírně náročné a zatěžuje město finančně i personálně. Město si muselo vzít úvěr, který bude splácet z prodeje bytů. Tyto prostředky budou ale městu přicházet postupně, a tak po jistou dobu nese hlavní zátěž město,“ dodává starosta.

Byty budou ve velikosti od 2+kk do 4+kk. Součástí obou budov bude celkově 34 bytů, sklepy a garážová stání umístěná v suterénu. Konstrukce domů bude kombinací železobetonového a zděného stěnového systému. Příčky v jednotlivých bytech budou zděné. Vedle toho se rovněž počítá s plastovými okny s izolačními trojskly, předokenními žaluziemi a vzduchotechnikou s rekuperací.

Kromě samotné výstavby dvou bytových domů je součástí prací Trigema Building navíc i úprava okolního prostoru, včetně komunikací a terénních a sadových úprav.

Čáslav má prostory pro další výstavbu bytových domů, registrujeme zájem z řad občanů, zjevně to souvisí i s tím, že Čáslav je dnes dostupná vlakem do Prahy za hodinu a můžeme být zajímavou lokalitou i pro lidi, kteří nedosáhnou na byty v Praze z důvodu jejich nedostatku nebo nesrovnatelných cen. Vnímáme i zájem developerů a musíme vyhodnotit, jako cestou se dál orientovat.

Chybí státní podpora

„Bohužel si nemůžeme bez podpory státu dovolit realizovat výstavbu nájemních bytů. Finanční zátěž spojená s realizací výstavby je značná a zablokovala by financování ostatních nezbytných činností města,“ uvedl starosta Málek.

Podle něj by města uvítala skutečnou podporu státu bytové výstavbě. Zejména bytů startovacích pro mladé rodiny.

„Před časem padl slib, že pokud města budou mít připravené projekty výstavby bytů, stát zadotuje z 20 procent výstavbu. Nesmí se však jednat o komerční výstavbu a města nemají zdroje na to, aby zablokovala dlouhodobě své zdroje, jak jsem uvedl výše,“ popisuje starosta.

„Musíme motivovat obce, aby stavěly. Když se obec rozhodne postavit 50 bytů, stát na 20 procent z nich, které budou sociálními byty, poskytne nevratnou dotaci ve výši 100 procent,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš pro regionální deník v září roku 2018. Podle něj s tím počítá projekt Výstavba o dostupném bydlení, který připravila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Byty prodáme a podle vyhodnocení situace a podpory státu, která nebude jen v rovině úvah a slibů, zvážíme, jak dál,“ uzavřel starosta.Nepřehlédněte