• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kdo ještě nepřezul, vyhrává: Na Vysočině hrozí sníh i námraza, řidiči s letními pneumatikami mají jízdu zvážit

  18.4.2024
  Doris Drienová

  Silnice na Vysočině mohou podle meteorologů v nejbližších dnech zejména po ránu namrzat, ve vyšších polohách kraje by mohlo sněžit. V tomto počasí by podle krajských silničářů měli zvážit jízdu především řidiči, kteří už nechali svá auta přezout na letní pneumatiky.

  Krajská správa a údržba je připravená vyjet se dvěma desítkami sypačů, řekl ve čtvrtek její ředitel Radovan Necid.

  Silničáři jsou v pohotovosti. „Dá se říci, že na každém cestmistrovství jeden nebo dva sypače máme,“ řekl ředitel. Některá vozidla byla kvůli předpovědi počasí opět přestrojená pro zimní údržbu. Zároveň upozornil na to, že už skončilo zimní období a neplatí povinné lhůty údržby nastavené pro zimu.

  Vzhledem k teplému konci zimy jezdily sypače v kraji naposled v noci z 2. na 3. února. Později podle ředitele vyjelo pouze několik vozidel na Žďársku preventivně kvůli novoměstskému mistrovství světa v biatlonu.

  V zimě měli krajští silničáři připravených 136 sypačů. Protože bylo v minulých týdnech teplé počasí, začali se věnovat jarním pracím. Tomu podle krajské správy odpovídá i skladba a nasazení silniční techniky. V prvním čtvrtletí letoška například opravili výtluky za víc než 4,3 milionu korun, spotřebovali na to skoro 250 tun materiálu.

  Na Vysočině může být podle meteorologů v nejbližších dnech nad ránem až čtyřstupňový mráz. Přeháňky mohou být v nejvyšších polohách kraje i smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty zřejmě nebudou převyšovat osm stupňů Celsia. Mráz může poškodit ovocné stromy a vzešlou zeleninu.

  Krajská správa a údržba silnic se v zimě stará o údržbu 4700 kilometrů komunikací. Kromě krajských vozovek druhých a třetích tříd i o 422 kilometrů hlavních tahů, které patří ŘSD. Minulou zimu začalo na Vysočině sněžit v druhé polovině listopadu. Náročné byly pro silničáře kvůli sněhu, ledovce a námraze především dva prosincové víkendy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte