Kdo poškodil sochu Kryštofa u D35? Pachatelé nebyli dopadeni

9.8.2022
Redakce

Olomoučtí policisté odložili případ poškození čtyřmetrové sochy svatého Kryštofa, kterou se pokusili loni v říjnu zloději odřezat na valu u D35 na Olomoucku. Pachatele se dopadnout nepodařilo. Sochu, která musela být po zásahu zlodějů z valu odstraněna, se mezitím podařilo opravit. Na své místo se vrátí patron poutníků tento pátek. Socha, jejímž autorem je akademický sochař Marius Kotrba, bude také více zabezpečena.

Pachatelé se snažili bronzovou sochu kráčejícího Kryštofa s dítětem na rameni stojící na valu u D35 na 270. kilometru odřezat a ukrást v noci 30. října. Jejich počínání si všiml myslivec, který přivolal policii. Policie případ vyšetřovala pro podezření z poškození cizí věci. Se žádostí o pomoc se po incidentu obrátila i na veřejnost, šlo jí především o bílou dodávku, která v osudnou chvíli stála na dálnici se zapnutými výstražnými světly. Pachatele však nedopadla. „Policisté případ odložili, jelikož se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Neznámí pachatelé ve snaze dílo ukrást odřezali jednu nohu Kryštofa, řez druhé končetiny už nestihli dokončit. Odstraněné pláty z nohou našli policisté v okolí místa činu. Pachatelé poškodili i traverzu upevňující sochu v betonovém základu, která se pak celá posunula o několik centimetrů směrem k dálnici. Kvůli narušené statice musela být socha z místa odstraněna.

Patron poutníků v uplynulých měsících prošel opravou, návrat sochy na místo avizovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hned po incidentu. Stane se tak tento pátek dopoledne. „Oprava samotné sochy u svářečů stála zhruba 230 tisíc korun bez DPH, k tomu nutno přičíst stavební úpravy podkladu Kryštofa. Doplnění chybějících kusů plastiky zařídili specialisté z Brna,“ řekl Miroslav Mazal z ŘSD. Socha bude také lépe zabezpečena, dodal.

Socha bděla nad projíždějícími řidiči z valu nad dálnicí u Nemilan od října 2005, její odhalení tehdy završilo výstavbu jižního obchvatu Olomouce. Autorem sochy je Marius Kotrba z Rožnova pod Radhoštěm. Autor tehdy uvedl, že původně pracoval na postavě poutníka, nakonec se však rozhodl pro sochu svatého Kryštofa, patrona poutníků a cestovatelů. Akademický sochař, umělec a profesor Ostravské univerzity Marius Kotrba zemřel v květnu 2011, když při služební cestě na Slovensko dostal infarkt. Je autorem například také čtyřmetrového Pastýře, který střeží od roku 2011 motoristy jedoucí po dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte