Kdo zorganizoval atentát na Heydricha a jaké další záhady skrývá celá operace?

27.5.2022
Jaroslav Svoboda

Na dnešní den připadá 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na muže, který měl n svědomí tisíce, možná miliony, lidských životů. Dnes, v den 80. výročí, tedy uctěme památku všech těchto obětí německého teroru v Evropě a podívejme se na celou operaci Anthropoid z trochu jiného, úhlu pohledu. Kdo dal vlastně pokyn k zabití Heydricha a proč je jeho smrt stále tak tajemná?

Historik Karel Sýs si v roce 2008 ve své knize Akce Heydrich, příliš mnoho otazníků všímá několika momentů, které jsou v průběhu celé operace více než tajemné. A opravdu, když si průběh atentátu rozebereme, skutečně najdeme několik bodů, které jsou až záhadné.

Tak například, už samotný příjezd Heydrichova Mercedesu k zatáčce smrti. Heydrich jel po drážďansko-pražské silnici z Panenských Břežan přes Klíčany směrem na Zdiby, a následně Kobylisy. Z Břežan měl dle dochovaných údajů odjet v 10:00 hod., do zatáčky přijel v 10:32 hod. Tedy, necelých 13 km ujel za 32 minut. Kdyby jel rychlostí 80 km/h, byl by v zatáčce za 10 minut. Kde se ale zdržel? Nebo se skutečně loudal rychlostí 25 km/h?

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Kdo a proč vlastně rozhodl, že je třeba zabít Heydricha?

Na prvním místě musíme určitě uvést Edvarda Beneše, který se k němu ovšem nehlásil. Valčík měl na sobě během operace dokonce svetr, který, jak sám říkal, zašívala paní prezidentová. Že by měl prezidentský pár takový rodičovský vztah k jen tak nějakým vojákům, kteří jdou na jen tak nějakou akci? Ne, byli to právě oni, kdo měl splnit prezidentův sen.

V Británii v roce 1941 a 1942 sílily politické hlasy po vystoupení Velké Británie z války. Zdálo se, že Sovětský svaz se už neudrží a co tedy dál? Ovšem, ukončení „bojů“ Britů by znamenalo posílení pozice Hitlera. Naproti tomu stál Churchill a exilové vlády, který věřil, že se Sovětský svaz udrží a Británie bude pokračovat ve válce. Měl to být právě atentát na Heydricha, který měl znemožnit tajné vyjednávání pravicových extremistů s Hitlerem.

Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

Existují dokonce názory, že za atentátem na Heydricha stála dokonce sama britská královna. Měl být odstraněn na příkaz královské rodiny, která věděla, že „toho ví“ až příliš mnoho o kontaktech germanofilského vévody z Windsoru a jeho americké manželky s Hitlerem. Vévoda kraloval coby král Eduard VIII. krátce, od 20. ledna do 11. prosince 1936. Jedním z důvodů jeho odstoupení byl i jeho profašistický postoj.

Samotný Heydrich naopak Velkou Británii velmi obdivoval, ne však z důvodů jako Hitler s Himmlerem, pro její imperiální velikost, ale spíše pro kvalitu a výkonnost jejích tajných služeb. Proto se dá předpokládat, že pokud by to posloužilo Německu a hlavně jemu, neváhal by Eduarda kompromitovat.Nepřehlédněte