Na dnešní den připadá 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na muže, který měl n svědomí tisíce, možná miliony, lidských životů. Dnes, v den 80. výročí, tedy uctěme památku všech těchto obětí německého teroru v Evropě a podívejme se na celou operaci Anthropoid z trochu jiného, úhlu pohledu. Kdo dal vlastně pokyn k zabití Heydricha a proč je jeho smrt stále tak tajemná?
Historik Karel Sýs si v roce 2008 ve své knize Akce Heydrich, příliš mnoho otazníků všímá několika momentů, které jsou v průběhu celé operace více než tajemné. A opravdu, když si průběh atentátu rozebereme, skutečně najdeme několik bodů, které jsou až záhadné.
Tak například, už samotný příjezd Heydrichova Mercedesu k zatáčce smrti. Heydrich jel po drážďansko-pražské silnici z Panenských Břežan přes Klíčany směrem na Zdiby, a následně Kobylisy. Z Břežan měl dle dochovaných údajů odjet v 10:00 hod., do zatáčky přijel v 10:32 hod. Tedy, necelých 13 km ujel za 32 minut. Kdyby jel rychlostí 80 km/h, byl by v zatáčce za 10 minut. Kde se ale zdržel? Nebo se skutečně loudal rychlostí 25 km/h?
Kdo a proč vlastně rozhodl, že je třeba zabít Heydricha?
Na prvním místě musíme určitě uvést Edvarda Beneše, který se k němu ovšem nehlásil. Valčík měl na sobě během operace dokonce svetr, který, jak sám říkal, zašívala paní prezidentová. Že by měl prezidentský pár takový rodičovský vztah k jen tak nějakým vojákům, kteří jdou na jen tak nějakou akci? Ne, byli to právě oni, kdo měl splnit prezidentův sen.
V Británii v roce 1941 a 1942 sílily politické hlasy po vystoupení Velké Británie z války. Zdálo se, že Sovětský svaz se už neudrží a co tedy dál? Ovšem, ukončení „bojů“ Britů by znamenalo posílení pozice Hitlera. Naproti tomu stál Churchill a exilové vlády, který věřil, že se Sovětský svaz udrží a Británie bude pokračovat ve válce. Měl to být právě atentát na Heydricha, který měl znemožnit tajné vyjednávání pravicových extremistů s Hitlerem.
Existují dokonce názory, že za atentátem na Heydricha stála dokonce sama britská královna. Měl být odstraněn na příkaz královské rodiny, která věděla, že „toho ví“ až příliš mnoho o kontaktech germanofilského vévody z Windsoru a jeho americké manželky s Hitlerem. Vévoda kraloval coby král Eduard VIII. krátce, od 20. ledna do 11. prosince 1936. Jedním z důvodů jeho odstoupení byl i jeho profašistický postoj.
Samotný Heydrich naopak Velkou Británii velmi obdivoval, ne však z důvodů jako Hitler s Himmlerem, pro její imperiální velikost, ale spíše pro kvalitu a výkonnost jejích tajných služeb. Proto se dá předpokládat, že pokud by to posloužilo Německu a hlavně jemu, neváhal by Eduarda kompromitovat.