Přibližně devítikilometrová stezka bude navazovat na dálkovou cyklotrasu, která vede mezi Jihlavou, Třebíčí a rakouským Raabsem. Na cyklostezku už má město stavební povolení. Žádost o příspěvek na tuto stavbu s předpokládanými náklady včetně daně okolo 60 milionů korun podá tento měsíc do evropského programu IROP.
Nová cyklostezka by mohla přivést do Brtnice víc návštěvníků. „Lidí, kteří jezdí na kole, je spousta, my jsme teď uvedli do provozu i nabíječku na elektrokola,“ řekl starosta Jan Přibyl (nestraník). Dodal, že město má turistům co nabídnout.
V Brtnici s 3800 obyvateli je zámek, přístupná historická sýpka, muzeum v rodném domě architekta a designéra Josefa Hoffmanna a další památky. Na vedení cyklostezky k Rokštejnu se město muselo domluvit s mnoha vlastníky pozemků. Stavební povolení bylo vydané minulý měsíc. V případě přiznání dotace by podle starosty mohla stavba začít příští rok.
Cyklostezka bude mít z větší části zpevněný povrch, povede přírodou i v původních trasách polních a lesních cest. Asfaltem bude pokrytý jen necelý kilometr stezky od brtnické ulice Práchovna. Kvůli stezce budou podle zveřejněných údajů postavené čtyři nové lávky přes řeku Brtnici a u osady Doubkov bude opravený starší mostek.
Zřícenina Rokštejna, jednoho z nejstarších moravských hradů, je mezi obcemi Panská Lhota a Přímělkov. Hrad nad říčkou Brtnicí byl podle památkového katalogu založený před rokem 1289. Rozsáhlý hradní komplex s mohutným opevněním, hranolovou věží a dvěma paláci byl pobořený a opuštěný v 15. století.
Na Vysočině bylo ke konci minulého roku zhruba 148 kilometrů cyklostezek, tedy komunikací, po nichž nejezdí motorová doprava. Značených cyklotras, které vedou ve velké míře po běžných silnicích, je v kraji přes 2400 kilometrů.
Zdroj: ČTK