• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kladenské malířky Válovky mají vlastní pamětní desku. Proč jsou nezapomenutelné?

  12.4.2018
  Táňa Pikartová
  Další fotky

  Tvorbu a svébytný život jedněch z nejvýraznějších osobností kladenské kulturní historie, malířek Jitky a Květy Válových, připomíná i nová pamětní deska.

  Odkaz je umístěný na domě v Bendlově ulici, kde prožily většinu svého života, společně zde tvořily a pořádaly nezapomenutelná setkání s přáteli a ostatními umělci.

  „Město a jeho obyvatelé mají být hrdí na svou minulost a její významné postavy, které zásadně ovlivnily nejen své nejbližší okolí. Proto si nově připomínáme sestry Válovy nejen v galerii osobností v budově radnice, ale přímo na budově, ve které žily,“ připomněl kladenský primátor Milan Volf.

  Všichni pěkně pohromadě. Kde se schovávají významné historické osobnosti Kladenska?

  Expozici můžete navštívit i vy

  Kladenská umělkyně a kurátorka Dagmar Šubrtová spolu s Marií Vydrovou, dlouholetou rodinnou přítelkyní Jitky Válové, připravily expozici, kterou mohou zájemci po předchozí e-mailové domluvě navštívit. Skromný ateliér je dodnes v téměř původním stavu, obdiv zaslouží zachovaná skleněná mozaika s motivem orchidejí v koupelně. Obývací pokoj, i po drobných úpravách, stále vytváří atmosféru vybízející k debatám nad uměním, tak jak tomu bylo za života sester Válových.

  Všichni pěkně pohromadě. Kde se schovávají významné historické osobnosti Kladenska?

  Dvojčata, kterým na Kladně nikdo neřekl jinak než Válovky, nejprve bydlela v budově kladenské spořitelny, kde jejich tatínek, absolvent obchodní akademie, pracoval a poté se v roce 1938 rodina společně přestěhovala do domu č.p. 6 v Bendlově ulici. Jitka s Květou spolu v tomto nevelkém domě prožily celý život, mohly tu mít své ateliéry a malou zahradu. Po vernisážích v kladenské Galerii 55 pořádaly v obývacím pokoji, a když se lidé nevešli, tak i v ateliérech, takzvaná Setkání. Často za nimi chodili sousedé, navštěvovali je přátelé a umělci. Sestry Válovy jim přátelsky a velmi jadrně při vzájemných debatách sdělovaly své názory. Vzpomínaly na dobu totálního nasazení na kladenské Poldovce, na studia na UMPRUM u Emila Filly a komentovaly současné společenské situace….

  FOTO: Válovky – Kladno

  Válovky – Kladno - Válovky, Kladno (2)Válovky – Kladno - Válovky, Kladno (1)Válovky – Kladno - Válovky, Kladno (6)Válovky – Kladno - Válovky, Kladno (4)Válovky – Kladno - Válovky, Kladno (3)
  Další fotky
  Válovky – Kladno - Válovky, Kladno (5)Válovky – Kladno - kladno Vzpomínka na sestry Válovy 1

  Návštěvu Ateliéru Jitky Válové lze dohodnout na emailové adrese: [email protected]

     Nepřehlédněte