15℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Důl Schoeller připomíná věž, u Kladna jsou i další důlní objekty

Důl Schoeller, jehož hloubení v Libušíně u Kladna začalo před 120 lety, dodnes připomíná těžní věž. I poblíž Kladna je několik dalších zajímavých objektů spojených s hornictvím, například Důl Michael v Brandýsku nebo Důl Stehelčeves, řekl vedoucí Hornického skanzenu Mayrau Tomáš Voldráb. Skanzen sídlí ve Vinařicích u Kladna a je v něm možné vidět autentické hornické prostředí. Těžba uhlí na Kladensku skončila po několika stoletích v roce 2002.

Reklama

Vedoucí skanzenu uvedl, že všechny objekty související s důlní činností na Kladensku zlikvidované nejsou. „Ale je pravda, že bohužel většina z nich takhle skončila,“ dodal Voldráb.
V areálu Dolu Schoeller už v minulosti nechal podle Voldrába vlastník zbořit většinu objektů, které již neměly využití a nebyly kulturní památkou. Výjimkou je těžní věž, která proto zůstala zachovaná. I v současnosti je objekt a jeho okolí veřejnosti nepřístupný a nekonají se zde ani jednotlivé akce, při kterých by prostory byly alespoň dočasně otevřené.
Za zhlédnutí stojí podle Voldrába například Důl Michael v Brandýsku u Kladna. Podle vedoucího skanzenu se tamější věž podařilo opravit a majitelé jsou ochotni na ni pustit i veřejnost. Konají se tam i organizované výpravy. Hezký a udržovaný areál je též Důl Stehelčeves patřící soukromé společnosti. V Dolu Michael i v Dolu Stehelčeves se uhlí těžilo v 19. století.
I přímo v Kladně je k vidění expozice věnovaná hornictví, a to v podobě štoly ve sklepení Kladenského zámku. Připomíná těžbu uhlí na Kladensku, postavili ji v 70. letech dobrovolníci a má nedávno obnovenou konstrukci. V tomto případě jde ale o simulované důlní pracoviště.
Těžba uhlí na Kladensku se intenzivně rozvinula v 18. a v 19. století, avšak zmínky o ní jsou o několik století starší. Celkově vznikly v oblasti desítky důlních jam.
Zdroj: čtk

Původní poštovna ze Sněžky se stěhuje na vrchol Monínce

Včera, 17:00
Zastupitelé Pcher na Kladensku se neshodují v tom, kde má obec postavit školku. Část zastupitelů...
16.6.2019
Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle...
16.6.2019
Už v roce 2006 vybudovala Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky zajímavou naučnou...
15.6.2019
Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich...
14.6.2019
Výstava, která je věnovaná životu a dílu známého spisovatele, novináře a sportovního redaktora Oty Pavla,...
14.6.2019
Konto Bariéry slavnostně ocenilo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.
14.6.2019
Do začátku hokejové extraligy zbývají ještě necelé tři měsíce. Kladno už ale pomalu dává dohromadu...
13.6.2019
Pro letošní ročník bylo ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO vybráno téma chemie s...
13.6.2019
Všichni noví policisté složili 17. května služební slib do rukou ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského...
12.6.2019
Dvaatřicetiletá žena z Kladna si na policejní služebně stěžovala, že je od února letošního roku...
Reklama