Režim knihoven. Elektronické objednávky, neúčtování zpozdného nebo rekonstrukce

Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy prostřednictvím takzvaného biblioboxu. Elektronické objednání knih pro zapůjčení umožňuje například Středočeské vědecká knihovna Kladno, v omezeném provozu funguje též příbramská Knihovna Jana Drdy. Otevření knihoven umožnilo čtvrteční rozhodnutí vlády. Byly uzavřené kvůli opatření proti šíření koronaviru.

„Byla obnovena možnost elektronického objednávání výpůjček, včetně aktivace starších objednávek, zmražených po uzavření Středočeské vědecké knihovny,“ uvedl ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Vrácené knihy budou uloženy na čtyři až pět dnů do nově zřízeného meziskladu, a teprve poté zařazeny zpět do fondu. Knihovna neúčtuje od počátku vyhlášení nouzového stavu zpozdné a lidem jej začne účtovat až od 1. června. Knihovna tak chce dosáhnut toho, aby knihy lidé vraceli postupně a netvořili při vracení fronty.

Při vstupu do Kladenské městské knihovny si budou muset návštěvníci dezinfikovat ruce připravenou dezinfekcí, vstup do jednotlivých oddělení bude omezen na pět lidí a pobyt člověka v knihovně na 20 minut. Vrácené dokumenty budou dezinfikovány a umístěny do karantény na 48 hodin. Všechny výpůjčky jsou prodlouženy do 30. června, do této doby tedy lidem nebude účtován poplatek za zpoždění vrácení.

Městská knihovna v Benešově vycházela z toho, že bude zavřená o měsíc déle, jak původně vláda avizovala. Knihovna se proto pustila do renovace podlah, aby nemusela omezovat provoz v létě. V plánu má také malování. Proto do ní zatím čtenáři nemohou. Ode dneška funguje alespoň bibliobox pro vrácení knih či časopisů. Zavřeno má zatím i Husova knihovna v Říčanech u Prahy, znovu se otevře až za týden 4. května.

Mohl restartovat cestovní ruch. Festival ve Varech letos nebude

Také Knihovna Jana Drdy v Příbrami využila koronavirové odstávky k činnostem, které nejsou za provozu možné – k revizi knihovního fondu v pobočce Křižák a úpravě datové sítě v prvním patře budovy na náměstí T. G. Masaryka. Otevřela proto jen ústřední půjčovnu pro dospělé čtenáře na náměstí T. G. M. a pobočku Březové Hory, a to v omezeném provozu. Návštěvníci musejí dodržovat hygienická opatření a použít před vstupem dezinfekci. Vrácené knihy končí v karanténě a nelze je ihned půjčovat dalším čtenářům. Maximální počet návštěvníků na oddělení je pět, lidé by se v knihovně neměli zdržovat déle než deset minut.

vera/čtk

Včera, 15:59
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
Včera, 07:35
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
4.6.2021
Po nedobrovolné pauze se konečně otevřely takřka všechny památky, nechybí mezi nimi ani perla Českého...
3.6.2021
Nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko se s malou skupinkou příznivců vypravili do kolínského...
Reklama