Režim knihoven. Elektronické objednávky, neúčtování zpozdného nebo rekonstrukce

Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy prostřednictvím takzvaného biblioboxu. Elektronické objednání knih pro zapůjčení umožňuje například Středočeské vědecká knihovna Kladno, v omezeném provozu funguje též příbramská Knihovna Jana Drdy. Otevření knihoven umožnilo čtvrteční rozhodnutí vlády. Byly uzavřené kvůli opatření proti šíření koronaviru.

„Byla obnovena možnost elektronického objednávání výpůjček, včetně aktivace starších objednávek, zmražených po uzavření Středočeské vědecké knihovny,“ uvedl ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Vrácené knihy budou uloženy na čtyři až pět dnů do nově zřízeného meziskladu, a teprve poté zařazeny zpět do fondu. Knihovna neúčtuje od počátku vyhlášení nouzového stavu zpozdné a lidem jej začne účtovat až od 1. června. Knihovna tak chce dosáhnut toho, aby knihy lidé vraceli postupně a netvořili při vracení fronty.

Při vstupu do Kladenské městské knihovny si budou muset návštěvníci dezinfikovat ruce připravenou dezinfekcí, vstup do jednotlivých oddělení bude omezen na pět lidí a pobyt člověka v knihovně na 20 minut. Vrácené dokumenty budou dezinfikovány a umístěny do karantény na 48 hodin. Všechny výpůjčky jsou prodlouženy do 30. června, do této doby tedy lidem nebude účtován poplatek za zpoždění vrácení.

Městská knihovna v Benešově vycházela z toho, že bude zavřená o měsíc déle, jak původně vláda avizovala. Knihovna se proto pustila do renovace podlah, aby nemusela omezovat provoz v létě. V plánu má také malování. Proto do ní zatím čtenáři nemohou. Ode dneška funguje alespoň bibliobox pro vrácení knih či časopisů. Zavřeno má zatím i Husova knihovna v Říčanech u Prahy, znovu se otevře až za týden 4. května.

Mohl restartovat cestovní ruch. Festival ve Varech letos nebude

Také Knihovna Jana Drdy v Příbrami využila koronavirové odstávky k činnostem, které nejsou za provozu možné – k revizi knihovního fondu v pobočce Křižák a úpravě datové sítě v prvním patře budovy na náměstí T. G. Masaryka. Otevřela proto jen ústřední půjčovnu pro dospělé čtenáře na náměstí T. G. M. a pobočku Březové Hory, a to v omezeném provozu. Návštěvníci musejí dodržovat hygienická opatření a použít před vstupem dezinfekci. Vrácené knihy končí v karanténě a nelze je ihned půjčovat dalším čtenářům. Maximální počet návštěvníků na oddělení je pět, lidé by se v knihovně neměli zdržovat déle než deset minut.

vera/čtk

Včera, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Včera, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Včera, 17:21
V rámci léčby inkontinence nabízí standardně operační metodu TVT, která není v České republice příliš...
Včera, 16:45
Rakovník nechá opravit zeď u kostela sv. Bartoloměje, která je ve špatném technickém stavu. Kostel...
Včera, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Včera, 13:08
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
Včera, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 09:20
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
Včera, 07:43
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Reklama