Režim knihoven. Elektronické objednávky, neúčtování zpozdného nebo rekonstrukce

Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy prostřednictvím takzvaného biblioboxu. Elektronické objednání knih pro zapůjčení umožňuje například Středočeské vědecká knihovna Kladno, v omezeném provozu funguje též příbramská Knihovna Jana Drdy. Otevření knihoven umožnilo čtvrteční rozhodnutí vlády. Byly uzavřené kvůli opatření proti šíření koronaviru.

„Byla obnovena možnost elektronického objednávání výpůjček, včetně aktivace starších objednávek, zmražených po uzavření Středočeské vědecké knihovny,“ uvedl ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Vrácené knihy budou uloženy na čtyři až pět dnů do nově zřízeného meziskladu, a teprve poté zařazeny zpět do fondu. Knihovna neúčtuje od počátku vyhlášení nouzového stavu zpozdné a lidem jej začne účtovat až od 1. června. Knihovna tak chce dosáhnut toho, aby knihy lidé vraceli postupně a netvořili při vracení fronty.

Při vstupu do Kladenské městské knihovny si budou muset návštěvníci dezinfikovat ruce připravenou dezinfekcí, vstup do jednotlivých oddělení bude omezen na pět lidí a pobyt člověka v knihovně na 20 minut. Vrácené dokumenty budou dezinfikovány a umístěny do karantény na 48 hodin. Všechny výpůjčky jsou prodlouženy do 30. června, do této doby tedy lidem nebude účtován poplatek za zpoždění vrácení.

Městská knihovna v Benešově vycházela z toho, že bude zavřená o měsíc déle, jak původně vláda avizovala. Knihovna se proto pustila do renovace podlah, aby nemusela omezovat provoz v létě. V plánu má také malování. Proto do ní zatím čtenáři nemohou. Ode dneška funguje alespoň bibliobox pro vrácení knih či časopisů. Zavřeno má zatím i Husova knihovna v Říčanech u Prahy, znovu se otevře až za týden 4. května.

Mohl restartovat cestovní ruch. Festival ve Varech letos nebude

Také Knihovna Jana Drdy v Příbrami využila koronavirové odstávky k činnostem, které nejsou za provozu možné – k revizi knihovního fondu v pobočce Křižák a úpravě datové sítě v prvním patře budovy na náměstí T. G. Masaryka. Otevřela proto jen ústřední půjčovnu pro dospělé čtenáře na náměstí T. G. M. a pobočku Březové Hory, a to v omezeném provozu. Návštěvníci musejí dodržovat hygienická opatření a použít před vstupem dezinfekci. Vrácené knihy končí v karanténě a nelze je ihned půjčovat dalším čtenářům. Maximální počet návštěvníků na oddělení je pět, lidé by se v knihovně neměli zdržovat déle než deset minut.

vera/čtk

3.3.2021
Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka...
21.1.2021
Benešovská radnice vrací do hry severovýchodní obchvat města. Bez něj nedá souhlasné stanovisko václavické spojce....
3.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
Reklama