4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Stavba centrálního depozitáře Středočeské vědecké knihovny byla zahájena

Projekt za zhruba 119 milionů korun vyřeší dlouhodobé problémy knihovny s uložením a ochranou knihovního fondu.

Středočeská vědecká knihovna aktuálně vlastní přes devět set šedesát tisíc knih, svazků periodik, zvukových nosičů a dokumentů, přičemž momentálně je čtyři sta tisíc z nich uloženo v nevyhovujících podmínkách v šesti různých skladech v Kladně.

Nový centrální depozitář pojme přes osm set tisíc knihovních jednotek a jeho součástí bude i knihařská dílna na opravy poškozených svazků. „Způsob uložení knihovního fondu SVK v Kladně je v současnosti neefektivní, jeho ochrana je velice problematická a správa a zpřístupnění fondu uživatelům je málo flexibilní. Středočeská vědecká knihovna je významnou krajskou institucí, která díky novému projektu splní současné požadavky pro uložení a správu knihovního fondu. Realizací záměru se samozřejmě podaří i zlepšit služby pro návštěvníky,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Nový centrální depozitář, jehož dokončení je plánováno na prosinec příštího roku, bude stát v Divadelní ulici, nedaleko současného sídla Středočeské vědecké knihovny. Provoz by měl být zahájen v červnu 2021.

Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny Tomáše Ondráška současné sklady neodpovídají normám, knihovna musí platit za jejich pronájem a prostory pro uložení fondu jsou přeplněné. „Přes čtyři sta tisíc knihovních jednotek se z šesti různých míst přesune do centrálního skladu s tepelně regulovaným prostředím a s moderním bezpečnostním kamerovým systémem. Na digitalizačním pracovišti se budou na vysokokapacitních skenerech skenovat knihy a dokumenty pro interní i externí potřebu a nakládka i vykládka bude probíhat ve vnitřním prostoru, takže vše bude chráněno před nepříznivými klimatickými podmínkami,“ vysvětlil přínos nového centrálního depozitáře ředitel knihovny.

Současné svážení knih z několika míst ve městě nejen knihám škodí, ale navíc prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. „Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,“ dodal ředitel Ondrášek.

„Středočeský kraj zřizuje krajskou knihovnu ze zákona, je tedy naší povinností se o ni starat. Stavba depozitáře je ale finančně velmi náročná a z vlastních zdrojů bychom si to nemohli dovolit. Proto je pro nás velmi důležité, že se podařilo získat dotaci z prostředků IROP, která pokryje zhruba 90 procent nákladů,“ připomněl krajský radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička.

 

Včera, 15:33
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
Včera, 12:11
Dům, který v noci na neděli vyhořel v Doksech u Kladna, byl podle policie zapálen...
8.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
8.12.2019
Sdílená kola v Kladně bude provozovat společnost Nextbike Czech Republic, která zvítězila v tendru pro...
7.12.2019
Poslední domácí duel před reprezentační pauzou se Rytířům vydařil. Po sérii proher se soupeři z...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
4.12.2019
Příjmy i výdaje Kladna pro rok 2020 mají podle návrhu rozpočtu schváleného radními činit téměř...
3.12.2019
Oprava kladenského zimního stadionu má začít nejpozději v dubnu 2021, tedy ihned po konci sezony...
30.11.2019
Rytíři z Kladna před sebou měli ve 23. kole extraligy těžkou výzvu. Na domácím ledě...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
Reklama