Kladno také přitvrdilo, používá PCR testy i ve školkách

21.4.2021
Redakce

Minulý týden se takzvaným rotačním způsobem vrátili do lavic žáci prvního stupně ZŠ, ve většině škol se střídavě týden část žáků učí distančně a část prezenčně. Podmínkou prezenční výuky je testování dvakrát týdně. Školy mají k dispozici od státu antigenní testy. Nastoupili i předškoláci do mateřských škol.

Kladno nakoupilo 6 500 PCR testů, protože jsou šetrnější a přesnější. Po pilotním testování v druhé polovině dubna se budou moci rodiče rozhodnout, zda chtějí, už na vlastní náklady, PCR testy dál využívat. Jedna testovací sada vyjde na 150 korun.

„Ve školkách jsme otestovali PCR testy 338 dětí, které byly v pátek přítomny ve školkách, ani jedno dítě nemělo pozitivní výsledek testu,“ uvedla Růžková. PCR testování pokračovalo ve školách v pondělí, nechalo se otestovat 900 dětí, tedy asi polovina přítomných. „Jednomu z nich vyšel pozitivní test, přestože antigenní provedený také v pondělí pozitivitu neukázal,“ doplnila mluvčí. V pondělí byli všichni žáci otestováni též antigenními testy.

Praha 10 zpřísní, bude používat PCR testy ve školách

Podle Růžkové má město na PCR testování řadu kladných ohlasů rodičů, názory ředitelů škol se liší, někteří kritizují například nárůst administrativy. „Nejvíce rodičům, kteří nevyužili možnost PCR testu, prý vadila rychlost zavedení zkušebního testování, kdy podle nich neměli dostatek času se rozmyslet a zareagovat,“ uvedla Růžková. Ve školách, kde ředitelé PCR testy sami přivítali kladně, byl podle ní zájem o PCR testy ze strany rodičů i více než 70 procent.

K PCR testování ve školách minulý týden vyzvali vládu i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Podle nich jsou antigenní testy pro testování dětí ve školách neúčinné, PCR testování je přesnější. Minulé pondělí bylo ve Středočeském kraji testováno 57 tisíc dětí, z toho pozitivních vyšlo 23 a PCR test potvrdil osm.

adp/ČTKNepřehlédněte