Nová základní měsíční sazba nájemného bude činit 82 korun za metr čtvereční, nyní činí v průměru 68 korun za metr čtvereční. Obvyklá cena nájmu v Kladně dosahuje podle místního pracoviště úřadu práce 194 korun za metr čtvereční u bytů do plochy 40 čtverečních metrů a 144 korun za metr čtvereční u větších bytů.
Příští rok hodlá radnice dát na opravy i bezpečnostní zajištění bytového fondu, který podle vedení města chátrá, o 20 milionů korun více než letos, celkem 31 milionů korun. Konkrétně bude investovat do rekonstrukcí střech, balkonů, společných prostor, vchodových dveří a podobně.
Město chce podle primátora Dana Jiránka (ODS) také nechat upravit byty tak, aby mimo jiné dobře sloužily seniorům, kterých bude postupně v populaci přibývat. Budou se tak stavět i bezbariérové vstupy. Bezbariérové úpravy pro méně pohyblivé lidi jsou v plánu i v koupelnách či kuchyních.
Nové ceny nájemného se týkají lidí, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a nyní platí za metr čtvereční méně, než činí upravené sazby. „Tímto krokem dochází také k určitému narovnání podmínek mezi těmi, kdo mají historicky mimořádně výhodné smlouvy, a těmi, kteří městský byt vysoutěžili v posledních letech často za násobně vyšší sumy,“ uvedl náměstek kladenského primátora Tomáš Kutil (Kladeňáci).
Nová základní sazba také podle vedení města zhruba odpovídá ceně za městské bydlení v jiných městech. Například v Příbrami se měsíčně za čtvereční metr platí 80 korun, v Berouně 77,28 korun, průměr za městské části Praha 5, 6 a 7 činí 139 korun.
Město chce také nechat opravit památkově chráněné věžové domy, v tomto případě se bude snažit získat dotace.


















