• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky

  20.11.2017
  Andrea Cerqueirová

  O pětadvacet míst byla navýšena kapacita mateřské školy v Klánovicích. Od roku 2020 totiž budou muset být garantována místa pro dvouleté děti, jejichž rodiče o to projeví zájem. Mateřská škola v Klánovicích je na to připravena – díky přístavbě ke stávající budově tam vznikla nová třída “myšek”.

  Hračky, dětské sporáčky a krásná přilehlá zahrada. Dvouleté děti, které v pondělí 20. listopadu nově nastoupily do mateřské školy v Klánovicích, si to očividně užívaly. Ředitel mateřské školy Matěj Žák pro Náš REGION, který se slavnostního otevření přístavbyzúčastnil, uvedl, že kapacita mateřské školy je nyní 155 míst, přičem tři místa jsou volná, školka je má v rezervě pro případ, že se do městské části kupříladu někdo nastěhuje.

  Přístavba je vkusnou dřevěnou stavbou, která by v budoucnu měla být nazdobena pnoucími rostlinami, v městké části nyní uvažují, jaké by byly nejvhodnější – možná psí víno v kombinaci s břečťanem. Slavnostního otevření se zúčastnili náměstkyně hlavního města Eva Kislingerová, starosta Klánovic Ferdinand Polákči místostarostka městské části Jana Martinová. Přišli kupříkladu i architekti, díky kterým má budova moderní a zároveň praktický ráz.

  Naučné stezky v Klánovickém lese ničí vandalové

  Polák uvedl, že hlavní město zafinancovalo více než polovinu stavby, dalšími penězi přispělo ministerstvo školství, o financování interiéru se postarala městská část. Kislingerová řekla, že stavba vznikla v rekordně krátké době. Na jaře se začalo stavět a v listopadu už si nové třídy užívají děti. “Všem dětem přeji spokojenost,” uvedla. Následovala prohlídka školky, kdy si přítomní mohli prohlédnout jak novou třídu, tak praktické propojení s původní budovou.

  S dětmi, které byly ve školce prvně, tam byly i rodiče. Kislingerová každému dítěti, pro které to byl premiérový den, přinesla drobné dárky od hlavního města, například pastelky. Ředitel mateřské školy Žák řekl, že když se začalo mluvit o tom, že nová třída se bude jmenovat “myšky”, skutečné myšky se do školky začaly stěhovat. Už jsou dávno pryč, některé “to zaplatily i životem,” pronesl. Z důvodu bezpečnosti se lze do mateřské školy dostat jen pomocí čipu, zvířecí myšky čipy nedostaly.

  FOTO: Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky

  Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky - mš klánoviceKlánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky - mš klánovice 6Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky - mš klánovice 5Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky - mš klánovice 4Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky - mš klánovice 3
  Další fotky
  Klánovice populační boom neochromí: Otevřely novou přístavbu školky - mš klánovice 2

  Při slavnostním aktu byla před mateřskou školou odhalena socha barona Gerharda, patrona, který měl ve 30. letech v Klánovicích letní sídlo. Žák uvedl, že Gerhard měl být sice za života zlý člověk, “po smrti se ale dal na pokání a pomáhá dětem”. Připomněl i události, které se v historii staly právě 20. listopadu, kdy byla nová třída mateřské školy v Klánovicích otevřena: 20. listopadu 1850 se narodila Charlotta Masaryková, 20. listopadu 1945 byl zahájen Norimberský proces a 20. listopadu 1873 vznikla spojením měst Budy a Pešť Budapešť.  Nepřehlédněte