Knihovna otevírá na Smíchovské náplavce sousedskou řemeslnou dílnu

3.6.2020
Martin Solar

Kromě běžného dílenského provozu bude prostor DOK16 sloužit i jako místo pro workshopy a kulturní program. DOK16 se slavnostně otevře v sobotu 13. června 2020 v 10.00, pro veřejnost je připraven od 11.00 hodin celodenní program.

Sousedské dílny jsou místa, určená všem, kterým chybí vlastní nářadí, nemají doma dost místa nebo jenom chtějí sdílet s ostatními radost z tvoření. Dílna městské knihovny půjčuje nářadí, prostor i dobrou radu každému, kdo má platný čtenářský průkaz. „DOK16 umožní zájemcům vyzkoušet si různé nástroje, něco nového si vyrobit či staré opravit, a to vše s důrazem na kreativitu a udržitelnost. Pracovat budeme zejména se dřevem, ale i papírem, kůží a vyřazenými knihami. Jsme tu pro každého, kdo chce prožít radost z práce vlastních rukou,“ říká vedoucí DOKu 16 Michal Jokeš.

JIŘÍ POSPÍŠIL

Jiří Pospíšil: TOP09 plní své sliby. Muzeum totality vznikne do dvou let. Dočasně bude na Hradčanech

DOK16 nabídne také tematické workshopy pro různé cílové skupiny a možnost využít nářadí pro vlastní projekty. A to vše s důrazem na druhý život věcí, udržitelnost a sousedské sdílení.  V prostoru budou probíhat i kulturní pořady či aktivity pro rodiče s dětmi a pro seniory. Prvním z nich bude Rodinný den v DOKu, který se koná v sobotu 13. června od 11 do 17 hodin. Na programu rodinného dne jsou řemeslné dílny (výroba záložek, bločků, tesaři, dřevěná zvířátka), prohlídka vybavení dílny DOK16, odpolední Pohádkomat v provedení Divadla Buřt, tedy interaktivní příběh, ve kterém hraje každý, kdo má chuť, a podvečerní koncert kapely Fiannan.

 DOK16 je knihovnou bez knih, knihy nebude možné ani si půjčovat, ani vracet.  Ale neznamená to, že by v DOKu16 nebyly žádné knihy! „Bude tu dost knížek, ale půjčit si je bude možné po sousedsku. Buď ve stylu služby čtenáři čtenářům, tedy výměnou formou kus za kus, nebo podle jiné dohody. Věříme, že se vždycky domluvíme, aby zájemci měli co ke čtení, když půjdou kolem,“ slibuje Michal Jokeš.

Knihovna našla inspiraci pro zřízení sousedské dílny DOK16 v úspěšných skandinávských knihovnách. V rámci služeb Městské knihovny v Praze jde o jeden ze tří kreativních prostor, které mají za úkol rozvíjet sousedské vztahy a místní komunitu, podporovat kreativitu uživatelů a nabízet vzdělávání i zážitky. Kromě DOK16 knihovna provozuje Atelier v nové pobočce Jezerka a na digitální technologie zaměřený MakerSpace Suterén v Ústřední knihovně.

mk

 Nepřehlédněte