• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Knihovnou roku se stala provozovna ve středočeských Statenicích

  14.10.2021
  Redakce

  Knihovnou roku 2021 se dnes stala Obecní knihovna ve středočeských Statenicích. V kategorii informační počin zvítězila Knihovna Jiřího Mahena v Brně za mimořádný přínos k rozvoji knihovnických a informačních služeb. Ceny dnes předával ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Zrcadlové kapli Klementina, sídle Národní knihovny.

  Ocenění v kategorii základní knihovna je určeno především knihovnám v malých obcích, kde působí dobrovolní knihovníci, jako vyjádření veřejného uznání této práci. Cenu v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb dostává provozovatel knihovny či její pracovník. V obou kategoriích je cena spojena s odměnou 70.000 korun.

  Statenická obecní knihovna sídlí v nově rekonstruovaném domku, jehož přístavba umožnila rozšířit tradiční knihovnické služby o různé aktivity komunitního typu. Během posledních pěti let se knihovna stala podle poroty obývákem vesnice, na jehož činnosti se spolu s knihovnicemi podílí dobrovolníci a který ovlivňuje kulturní, společenské, ale i politické dění v obci. Knihovna kooperuje s knihovnami z okolních obcí i místní školkou, pořádá filmový klub, tvořivé dílny, autorská čtení a besedy, třeba se starostkou o dění v obci. Pro svou činnost knihovna dovedně využívá možnosti vícezdrojového financování, knihovně roste počet čtenářů a návštěvníků a letos rozšířila otevírací hodiny pro veřejnost.

  V kategorii základní knihovna, v níž Statenice zvítězily, dostaly zvláštní ocenění Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec v Praze.

  Knihovna Jiřího Mahena v Brně zvítězila v kategorii informační počin s projektem Knihovna na Křižovatce a za jeho mimořádný přínos k rozvoji knihovnických a informačních služeb. Podle poroty je model spolupráce veřejné knihovny, univerzity a zřizovatele příkladem úspěšné praxe a inspirací pro ostatní knihovny, a také úspěšným modelem rozšiřování zkušeností a praxe studentů knihovnictví. Zvláštní ocenění v této kategorii získal projekt Národní knihovny ČR Zpřístupnění digitálních knihoven v době pandemie covid-19.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte