• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Koalice vyměnila starostu Pašmika. Opozice rozemlela zdůvodnění personální změny

  15.9.2023
  Jan Štoll

  Udržení koalice v placených funkcích, to je podle radniční opozice skutečný důvod výměny dosavadního starosty Prahy 5 Jaroslava Pašmika za právničku Radku Šimkovou (oba Praha 5 Sobě). Na výměně se dohodla koalice Prahy 5 Sobě, Pirátů a SEN 21, oficiálně ji zdůvodnila nutností řešení právních problémů z minulosti. Opozice kritizovala koalici za selhání ve vedení radnice, včetně zajištění bezpečnosti jejím obyvatelům.

  Neumětelský, tak by se dal jedním slovem popsat pokus koaličních zastupitelů na výměnu vedení radnice z vlastních řad. Zastupitelstvo začalo zmateným hlasováním o pozměňovacích návrzích k programu, po nichž následovala dlouhá pauza. Ani po ní to však lepší nebylo. Následovaly debaty o přípustnosti odvolání starosty a zvolení nové starostky v jenom hlasování. Padlo také upozornění na porušení volebního řádu. Došlo také na úvahu, zda má vůbec koalice na odvolání svého starosty dostatek hlasů, neboť končící starosta Pašmik nemůže dost dobře hlasovat o svém vlastním odvolání. Nakonec se však podařilo.

  Novou starostkou Prahy 5 je Radka Šimková. „Chci se zaměřit na jednání s developery, kterým má být město rovnocenným partnerem, na právní agendu, reformu, zefektivnění a otevření úřadu, a obecně pak na přechod z outsourcingu na insourcing,“ uvedla ještě před zvolením. Dodala, že prioritou je pro ni i bezpečnost a reforma správy městského majetku. Úkolem nové starostky bude vyvést městskou část z nevýhodných právních závazků a pokusit se zlepšit pozici Prahy 5 v kauzách, jako je developerský projekt Šemíkův břeh, projekty škol v Košířích či na Smíchově nebo problém motolské skládky. „Je naším štěstím a silou, že máme široký a dobře fungující tým, ve kterém je řada schopných lidí,“ uvedl totožně Pašmik. V Praze 5 vládne koalice Prahy 5 Sobě, Pirátů a SEN 21 od loňského listopadu, má těsnou většinu 21 hlasů ve 41členném zastupitelstvu. V opozici je ODS, TOP 09, ANO a STAN.

  Placené funkce

  Zdůvodnění radniční koalice na výměnu starosty bylo opozicí podrobeno ostré kritice. „Nekrmte nás tím, že měníte starostu z právních důvodů. Všichni víme, že to děláte proto, abyste zůstali v placených funkcích,“ komentoval zastupitel a šéf místní buňky TOP 09 Jan Kavalírek. „Já nepodezírám všechny, co tady sedíme, že tu jsme pro to, abychom něco vydělali, ale sedíme tu proto, abychom mohli věci zlepšit,“ reagovala Šimková.

  Právní služby řeší úřady vlastními právníky, či si najímají služby advokátních kanceláří. „To zdůvodnění změny na postu starosty je takové zvláštní a hodně nešťastné. Kvůli právním problémům k řešení přeci nemusí být starosta právník – od toho má radnice právní odbor,“ uvedl na sociálních sítích Lukáš Budín (Solidarita pro Prahu 5). Ani podle ODS nemusí být starosta právník. „Výměnu starosty se zmíněným odůvodněním považujeme pouze za snahu o zakrytí reálného stavu na radnici Městské části Prahy 5. Realita je taková, že současné vedení radnice prokázalo jen nekompetenci a základní neznalost fungování samosprávy,“ uvedl Lukáš Herold, předseda zastupitelského klubu ODS. Ostatním členům zastupitelstva pak vadily náznaky čehosi nekalého, avšak naprosto nekonkrétního v koaličním tiskovém prohlášení. „Hluboce mě uráží, jak minulou koalici nařkáváte z toho, že projídala stamiliony,“ ohradil se David Dušek (Starostové a Nezávislí) i on se pozastavil nad důvodem výměny Pašmika za právničku. „V případě, že se vrátí pandemie, budete v koncích, budete muset najít někoho, kdo je virolog. Vaše argumenty jsou plytké a zastíráte jimi svou neschopnost,“ uvedl.

  Z Opencard na starostku

  Média si už dříve všimla minulosti Šimkové v souvislosti s kauzou Opnecard. „Zastupitelka Radka Šimková, další z možných radních Prahy 5 Sobě, je jednatelkou a majitelkou advokátní společnosti Abbot Legal, která v dubnu 2012 vyhotovila hlavnímu městu posudek v kauze Opencard, díky kterému metropole uzavřela extrémně nevýhodnou smlouvu s firmou Haguess. Celkový účet pro Prahu byl za tento projekt přes jednu miliardu korun. Opencard dnes vedle tunelu Blanka platí za jeden z nejkritizovanějších projektů,“ připomněl server Praha IN ještě před sestavením současné koalice. Podle obchodního rejstříku Šimková advokátní kancelář stále vlastní a ovládá. Propojení kanceláře s funkcí starostky si pak všiml i zastupitel Martin Damašek (TOP09). „Doufám, že advokacie paní magistry zůstane přede dveřmi, že si to nebude plést,“ řekl.

  Bezpečnost

  Lidé na sociálních sítích kritizují Pašmika za zhoršení bezpečnosti. „Když jsme se na něj obraceli s prosbou o zlepšení situace na Barrandově, odepisovala jeho asistentka, že nejsou lidi,“ uvedla uživatelka na sociálních sítích. „Bezpečnost? Ta na Praze 5 opravdu není. Hlídky jsou možná k vidění na Andělu, ale okolní ulice a parky Mrázovka, Santoska, Na Skalce každých 5 minut potkáte ty individua a nikdo to neřeší,“ píše další. Což kritizovala i opozice. „Pan starosta situaci podcenil a hned po nástupu přestal v této oblasti vyvíjet jakoukoliv aktivitu, a to včetně základní komunikace s Magistrátem. Současná koalice z hlediska bezpečnosti navíc přestala řešit kontaktní centra. Od rezidentů z oblasti kolem ulice Na Skalce se množí stížnosti na chování drogově závislých, kteří navštěvují kontaktní centra. Vedení radnice tyto hlasy ignoruje,“ popsala zastupitelka a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Nově zvolená starostka Šimková, byla zároveň i předsedkyní bezpečnostní komise.

  Zdroj: ČTK, ZMČ P1  Nepřehlédněte