• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kokain a hašiš za miliardu jsme nepašovali, v gangu jsme nebyli. Obžalovaní v Liberci popřeli vinu

  16.2.2024
  Doris Drienová

  Zapojení do mezinárodního gangu pašování kokainu a hašiše za miliardu korun v pátek dopoledne odmítli tři obžalovaní, které soud v Liberci vyslechl. Tvrdili, že o činnosti zločinecké skupiny nic nevěděli. Jeden se dokonce označil za zločince v důchodu.

  Neuvedl ale, čeho se jeho předchozí trestná činnost týkala. Soud v Liberci se zabývá obžalobou vůči 11 lidem a jedné firmy. Zatím tři vinu přiznali, další vyslechnutí obžalovaní odmítli, že by byli jakkoliv zapojení do gangu. V pátek odpoledne soud vyslechne poslední dva obžalované.

  Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech. Přes libereckou větev mezinárodního gangu šlo podle obžaloby přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu. Z Liberce drogy směřovaly dalším zločineckým skupinám v jiných státech. Skupina je stíhána i za dovoz cigaret s daňovým únikem přes 84 milionů korun. Podle obžaloby je hlavní postavou liberecké větve mezinárodního gangu uprchlý Vilém Kováč. Ten jakoukoli protiprávní činnost v e-mailu, který zaslal v úterý soudu, odmítl.

  S Kováčem se dlouhodobě znal obžalovaný Arnošt Kučera, který se označil za zločince v důchodu. „Žádné trestné činnosti jsem se neúčastnil, do žádné organizované skupiny jsem nepatřil,“ řekl v pátek před soudem Kučera. Měl mimo jiné autoservis, kam vozil Kováč svoje vozidla k běžnému servisu. Kučera vypověděl, že si všiml, že je na Kováčových vozech sledovací zařízení policie a řekl mu to. Podle něj to ale Kováč nijak neřešil. „Říkal, že to má na všech autech,“ uvedl Kučera. Sledování se Kováč vyhýbal i tím, že si ze servisu půjčoval auta, když byl jeho vůz v opravě. Podle Kučery šlo ale o obvyklou službu, kterou autoservisy běžně poskytují svým zákazníkům.

  Jak ale z jeho výpovědi vyplynulo, minimálně jednou použil Kováč auto půjčené od Kučery i při cestě do Řecka. To se poté podle Kučery už neopakovalo, neboť Kováčovi pohrozil, že bude muset za ujeté kilometry platit, pokud půjde o delší vzdálenost. „Jak jsem mu řekl, že budeme hlídat kilometry, tak to si pak dával bacha,“ dodal Kučera.

  U soudu v pátek také vypovídali obžalovaní otec a bratr spolupracujícího obviněného čtyřiatřicetiletého Michala Černého, který vinu doznal a který zajišťoval přepravu drog do Liberce i dalších států a šly přes něj částečně i peníze získané prodejem drog. Podle obžaloby mu s tím oba příbuzní pomáhali. Oba v pátek ale shodně uvedli, že netušili, že Michal Černý páchá nějakou trestnou činnost. To, že o tom jeho příbuzní nevěděli, uvedl už dříve při své výpovědi i Černý.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte