Hollan (Žít Brno) možná prozradil více než chtěl. „Je to normální. Ve Sněmovně kokain jede ve velkém,“ řekl. A stejně to má fungovat nejen na brněnském magistrátu. „Strašně se tam chlastá a užívá koks a podobné věci, to je stejné i v Praze,“ dodal. Po tomhle prohlášení se nešlo nezeptat pražských radních a opozice, jaká je realita. Odpověď? Naprosté tabu je to pro poslance a primátora Bohuslava Svobodu, náměstkyni Alexandru Udženiji a radního Zdeňka Kovaříka (všichni ODS), je to nepochybně palčivé téma kvůli stejné politické příslušnosti s brněnskou primátorkou. Na její stranu se za občanské demokraty postavil starosta Řeporyjí Pavel Novotný. „MS ODS Praha Řeporyje sdílí stanovisko Marka Bendy. Tohle na rezignaci není a nebude a díky Bohu. Letní aférka a alternativní Brno, plná podpora názoru vedení strany i regionu,“ napsal na sociálních sítích.
Jediný, kdo byl ochotný se rozpovídat o užívání drog mezi pražskými politiky byl opoziční lídr hnutí ANO Ondřej Prokop. „Na vlastní oči jsem nikoho nikdy neviděl, ale vyloučit to nemohu. U některých bych to dle jejich podivného chování občas i očekával. Ale jsem prostý toho, abych někomu něco vymlouval nebo někoho vychovával,“ uvedl Prokop. Že by některý z jeho kolegů užívali kokain či jiné drogy na dotaz vyloučil. „Mohu mluvit za pražské zastupitele za hnutí ANO a zde to zcela vylučuji. Osobně mám z mládí jednu zkušenost s marihuanou a už jsem to nikdy nezopakoval. Není důvod. Občas si rád zajdu na dobré pivo nebo sklenici vína, ale víc nic,“ dodal ke svým zkušenostem. A na rozdíl od Novotného užívání kokainu politiky placených z daní občanů vidí kriticky. „Zastupujeme občany hlavního města a svou funkci bychom měli vykonávat řádně a svědomitě. To se s užíváním jakýchkoliv drog určitě neslučuje,“ uvedl Prokop. A neopomněl si rýpnout do Pirátů. „Ale ptali jste se třeba u Pirátů? Jejich odpovědi si rád přečtu.“
Zase ten kokain
Ptali. Tedy náměstka Zdeňka Hřiba, náměstkyně Jany Komrskové, radních Adama Zábranského a Daniela Mazura. Byť tato strana programově volá alespoň po legalizaci marihuany, od června je u Pirátů zřejmě téma drog zakázáno. Chtě nechtě, užívání kokainu nebo jiných drog mezi politiky a manažery firem pražského magistrátu se totiž občas dostane na veřejnost. Naposledy se to dotklo bašty pražských Pirátů – společnosti Operátor ICT. Dnes už bývalý šéf a předseda představenstva Tomáš Barczi byl totiž počátkem letošního června zbaven funkcí poté, co přišel na přetřes podnět, na nějž upozornil server PrahaIN. Mělo se jednat o látku, kterou lidé užívají nosem, napsal web, což mu měla vedoucí oddělení marketingu a komunikace Michaela Henčlová potvrdit, vnitřní šetření týkající se drog mířilo přímo na předsedu představenstva. „Rozhodnutí o odvolání pana Tomáše Barcziho z pozice předsedy představenstva bylo učiněno za účelem ochrany dobré pověsti naší společnosti a jejich zájmů,“ uvedl později nově jmenovaný šéf představenstva Jan Znamenáček.
Sdílní však nebyli ani náměstek Petr Hlaváček a radní Antonín Klecanda (oba STAN), zřejmě je to pro ně po kauze Dozimetr, kde měla kokainová linka obzvláště pikantní příchuť, také ožehavé téma. Připomeňme, kauza zasáhla pražský STAN mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele DPP Mateje Augustína a také podnikatele Michala Redla. Ten podle zjištění Seznam Zpráv pořádal kokainové večírky a do jednoho z konspiračních bytů si přivedl společnici. „XXX si poté bere talířek a inhaluje kokain nosem. Poté inhaluje kokain z talířku i Kristýna. Dále si i Kristýna nechává vetřít kokain do konečníku,“ citoval Blesk odposlechy. Kokain se v rámci kauzy dostal i do vedení pražského dopravního podniku. „Jako za první: nemůže fetovat, v žádným případě nemůže,“ citovaly Lidové noviny odposlech prohlášení Hlubučka na adresu Augustína, kterého do této funkce dosadil. Nevyjádřil se však ani náměstek Jiří Pospíšil, o nějž se tato kauza také otřela, ani jeho partajní kolega a radní Michal Hroza (oba TOP 09). Odpovědím na zkušenosti s drogami v pražské politice se vyhnul i šéf pražské SPD Josef Nerušil a Jan Čižinský (Praha Sobě), ten byl ale na dovolené.
Kokeš frčí v pondělí
Jasné je, že v Praze „sněží“ o stošest. Kokain se totiž po požití, ať už jakýmkoliv tělesným otvorem, neztratí bezezbytku. Tělo jej vyloučí a jeho pozůstatky se dostávají do odpadních vod. Data o výskytu drog v nich sleduje European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Pravidelný report pak ukazuje, jaké jsou preference pražských uživatelů drog. Z dat za rok 2022 vyplývá, že kanalizační soustava hlavního města je pod největším náporem zbytků kokainu v pondělí, kdy jeho koncentrace dosahuje v průměru 789 miligramů na 1000 obyvatel a den. Tahle špička začíná v pátek, mírně roste v sobotu až do neděle. Pak v pondělí vystřelí na maximální hodnotu, aby se v úterý a středu vrátila na hodnotu kolem 500 až 600 miligramů. Následuje čtvrteční pokles na 400 miligramů, a za rohem je znovu pátek. Dlouhodobá statistika pak ukazuje, že mezi roky 2012 a 2013 bylo v kanalizaci kokainu více než desetinásobně menší množství oproti současnému stavu, a také, že za covidu výskyt kokainu citelně poklesl, aby následně překonal předcovidovou úroveň.
Zdroj: Jan Štoll/ČTK

















