Zatím posledním zástupcem v dlouhé řadě rytců, grafiků a malířů, kteří v průběhu takřka čtyř staletí ozdobili ilustracemi knihu Orbis Pictus Jana Amose Komenského, se stal český výtvarník Václav Sokol.
„Pro nejnovější vydání Světa v obrazech vytvořil šestadvacet rozměrných pastelů, které tvoří plnohodnotnou obrazovou protiváhou Komenského nestárnoucího textu. Autor ilustrací s respektem vzhlíží ke svým předchůdcům, přesto čtenáři předkládá své vlastní vidění světa zachycené nezaměnitelným rukopisem. Kolekce pastelů tvoří základ berounské expozice; ta je doplněna i ukázkami Sokolovy volné tvorby a přináší také řadu podrobných informací k fenoménu Orbis pictus včetně interaktivní prezentace,“ zmiňuje Mgr. Vlastimil Kerl, pracovník propagace, PR a marketingu Muzea Českého krasu.
Orbis pictus je naplněním Komenského myšlenky obrazové učebnice jazyků, v které pomocí číslic spojuje věci na obrázcích s jejich slovním pojmenováním v různých jazycích. Vznikla tak nejen ve své době zcela unikátní jazyková učebnice pro školáky, ale vlastně i nejstarší dětská obrazová encyklopedie. První vydání Orbis pictus vyšlo v Norimberku již v roce 1658,
Výstava bude k vidění do 10. května a vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 5. března v Jenštejnském domě na Husově náměstí za účasti výtvarníka V. Sokola a nakladatele knihy K. Macharta. Její součástí bude také komentovaná prohlídka výstavy a vystoupení pěveckého sboru Bonbon. Výstava bude po dobu trvání doplněna doprovodným programem pro školy.