• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Komentované prohlídky v Jihlavě zavedou do prvorepublikových vil i podzemí

  18.1.2024
  Simona Knotková

  V Jihlavě přibývají komentované procházky a prohlídky. Minulý rok jich bylo 112, zúčastnilo se jich přes 2100 lidí.

  Mezi nejoblíbenější patřily vycházky zaměřené na prvorepublikové vily, hrádek v lesoparku Heulos a na historické centrum města. Přibývat budou další cíle. S průvodcem si zájemci budou moci prohlédnout například také interiér měšťanských domů s vysokými síněmi nebo běžně nepřístupné kaple. Vyplývá to z údajů městské destinační společnosti Brána Jihlavy.

  „Snažíme se prostřednictvím těchto vycházek využít toho, co skýtá jihlavská architektura. Myslím si, že to je správný směr, protože návštěvnost se pořád zvyšuje,“ řekla destinační manažerka Magda Svatoňová. Loňský počet účastníků byl v porovnání s rokem 2022 víc než trojnásobný.

  Tematické procházky začala Brána Jihlavy pořádat v předloňské letní sezoně, minulý rok už mohli zájemci vybírat ze 17 tematických okruhů. K rozšíření nabídky podle Svatoňové přispělo to, že městská organizace získala vlastního průvodce. Pomohl také festival Landscape upozorňující na význam oboru krajinářské architektury, který město hostilo od června. Řadu prohlídek zaměřených na architekturu vedli specialisté, architekti a památkáři.

  Prohlídky se týkají například také radnice a jejích barokních krovů. Mezi letošními novinkami bude komentovaná prohlídka renesančních domů se zdobnými vysokými síněmi, které představují reprezentativní měšťanské bydlení. „Svědčí to o tom, že Jihlava v té době byla velmi bohatým městem,“ uvedla Svatoňová. Tato prohlídka je připravovaná ve spolupráci s Muzeem Vysočiny a Oblastní galerií Vysočiny, které v takových historických budovách sídlí. První prohlídka bude 24. ledna. Termíny dalších komentovaných procházek jsou na webu Brány Jihlavy.

  Nejčastějším odpočinkovým cílem v Jihlavě je zoologická zahrada, vloni prošlo jejími branami rekordních 354 700 lidí. Uvedli to zástupci zoo.

  Mezi hlavní turistické atrakce Jihlavy patří také podzemí, které si loni prohlédlo 22 800 lidí. Jeho roční návštěvnost podle Brány Jihlavy překročila dvacetitisícovou hranici podruhé v řadě. Historické podzemí v Jihlavě je co do rozsahu podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou po Znojmu druhé největší v republice. Lidé mohou navštívit také podzemí expozici s někdejším krytem civilní obrany a část podzemí s novodobými kolektory vyraženými kvůli uložení inženýrských sítí.

  Dům Gustava Mahlera, v němž je i expozice přibližující jihlavskou etapu Mahlerova života, v minulém roce navštívilo skoro 3500 lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte