Komunikace plzeňských záchranářů s cizinci bude o něco jednodušší

27.4.2022
Andrea Jančová

Unikátní komunikační prostředek, takzvané Anamnestické zdravotní a jazykové komunikační karty, zajistil plzeňským zdravotnickým záchranářům Odbor sociálních služeb zdejšího magistrátu. Ten zaplatil výrobu speciálních karet, které zdravotníci používají v komunikaci s cizinci, pokud nepostačují jazykové znalosti nebo to vyžaduje zdravotní stav pacienta.

Karty obsahují základní otázky ke zjištění zdravotního stavu pacienta nebo jeho osobních údajů. „Zdravotní a jazykové komunikační karty jsou přeloženy do pěti jazykových mutací – angličtiny, němčiny, ruštiny, vietnamštiny a mongolštiny. Aktuálně město Plzeň na vlastní náklady zajistilo pro Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje 80 sad karet,“ uvedla náměstkyně primátora Eliška Bartáková.

Komunikačními kartami jsou vybavené všechny sanitky, slouží k prvotnímu kontaktu výjezdové skupiny s cizincem. Lze díky nim zjistit základní anamnézu důležitou pro přednemocniční neodkladnou péči, neboť obsahují základní otázky o zdravotním stavu. Obsahují například otázky typu Pamatujete si všechno, co se stalo? Máte bolesti? Je nutné vyšetření v nemocnici a podobně. Komunikační karty vznikly v rámci pilotního projektu města na podporu integrace cizinců. Krajští zdravotničtí záchranáři je mohou využívat i v rámci momentální uprchlické krize související s válečným konfliktem na Ukrajině, protože část uprchlíků rozumí alespoň jednomu ze zmíněných jazyků.

„Je obtížné najít jednotný komunikační nástroj pro podobné situace, jelikož jazykové znalosti a schopnosti zdravotníků i pacientů jsou velmi rozdílné a ve stresových situacích se někdy hledají správné výrazy velmi těžko i v rodném jazyce. Uvedené karty mohou posloužit jako berlička v komunikaci,“ poznamenala primářka Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jana Vidunová.

Zdroj :vz, TZ Magistrát města PlzněNepřehlédněte