Konec dopravního pekla v Dobříši. Rekonstrukce hlavního tahu je před koncem

11.12.2021
Jan Štoll

Velká rekonstrukce Pražské ulice v Dobříši za 55 milionů korun je téměř dokončena. Po téměř roce a půl je opět otevřená řidičům. Další práce ale mají pokračovat na jaře.

Složitá rekonstrukce hlavního průtahu centrem města je téměř u konce. „K samotné kolaudaci nově opravené komunikace dojde později, ale už je konečně otevřena v režimu předběžného užívání. Byla to jedna z největších investic v našem městě za poslední roky a bohužel neprobíhala bez problémů. Jsem moc rád, že jsme průtah centrem města zvládli otevřít s nástupem zimního počasí,“ řekl místostarosta Tomáš Vokurka. „Děkujeme všem občanům i řidičům, kteří po celou dobu respektovali velká dopravní omezení v Dobříši. Nyní je centrum našeho města o poznání bezpečnější,“ dodal.

Práce ale budou po zimní přestávce pokračovat. „Definitivně hotovo ještě nemáme, finální práce budou dokončeny na jaře 2022, po nucené zimní technologické přestávce. Nicméně u nich už nepředpokládáme žádná větší dopravní omezení,“ dodal místostarosta.

Náročná oprava hlavní Pražské ulice trvala v Dobříši dlouhých 15 měsíců. Pražská ulice v Dobříši spadá pod středočeské silničáře, dlouhou dobu byla ve velmi špatném stavu. Po její opravě volali lidé i vedení města několik let. „Na opravu Pražské ulice jsme v Dobříši čekali velmi dlouho. Pro naše město je to klíčová stavba. Stará dlažba je na mnoha místech již propadlá. Při dešti se vytváří velké kaluže, o proražená kola není nouze,“ zhodnotil v srpnu 2020 starosta města Pavel Svoboda. Tehdy absolutně netušil, co všechno vedení města v následujících měsících čeká.

Původně měla být celá rekonstrukce hotová za 8 měsíců, počítáno i s nutnou zimní přestávkou. To ale zkomplikoval nedostatek stavebního materiálu v důsledku pandemie covid-19, a začalo posouvání termínu dokončení. „Při stavbě jsme museli řešit řadu komplikací. Podloží nebylo dostatečně stabilní, takže se pod vozovkou muselo těžit až 1 metr hluboko. Čekali jsme například několik měsíců na dodávku mříží ke stromům, problémy byly s žulovou dlažbou, v podloží se objevily neevidované kabely a podobně,“ říká starosta s tím, že kvůli rozkopané hlavní ulici musel řešit stížnosti provozovatelů restaurací a obchodů, do kterých měli jejich zákazníci zhoršený přístup.

Rekonstrukcí prošel úsek mezi kostelem Nejsvětější Trojice po světelnou křižovatku v samotném centru města na Mírovém náměstí. Dále část od budovy radnice až po část Příbramské ulice na křižovatce s ulicí Fričova. Opraveno bylo také Tyršovo náměstí a části ulice Plk. B. Petroviče Desítky let stará dlažba v centru města tak byla téměř celá nahrazena novým asfaltem. Oprava Pražské ulice přišla na více než 55 milionů korun. Stavba hlavní Pražské ulice byla financována z prostředků Středočeského kraje a EU Práce začaly 29. září 2020.


Témata:

Nepřehlédněte