Konec pivních kol? Praha je může zakázat!

27.7.2021
Redakce

„Pivní kola jsou ponižující pro město jako takové a hlavně pro lidi, kteří zde žijí. Zájmy podnikání s alkoholem nevyhrály a beer biky v centru jsou nadále jenom vzpomínka. Každý byznys ve veřejném prostoru musí fungovat za jasně daných podmínek a se souhlasem místních a městských částí. Z rozsudku plyne důležité ponaučení –  vytrvalost se vyplácí a dává další sílu do boje za kvalitu života místních. Praha má být domovem Pražanů, ne alkoturismu,“ uvedl k rozsudku primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Nejvyšší správní soud kasační stížnost jako nedůvodnou, a proto ji zamítl. V rozhodnutí jako nepřípustný označil například názor provozovatelů, že vzniklo pochybení, když návrh zákazu kol nebyl zveřejněn na úředních deskách všech dotčených městských částí. Provozovatelé dále tvrdili, že magistrát zákaz nedostatečně zdůvodnil a že rozhodnutí je nepřezkoumatelné. To NSS to odmítl. „V posuzované věci bylo přijetí opatření dostatečně odůvodněno; kasační soud nadto považuje důvody odpůrce (Prahy) pro přijetí zákazu vjezdu pivních kol do stanovených městských částí za logické a zcela legitimní,“ píše se v rozsudku.

Zákaz pivních kol se týká Prahy 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 a 10. Městský soud nejprve loni v květnu zákaz zrušil. NSS ale následně rozhodl, že rozsudek nevykládal příslušný zákon o pozemních komunikacích správně ani logicky. Městský soud proto vynesl letos v březnu rozsudek, kterým návrh provozovatelů kol, aby byl zákaz zrušen, zamítl. Právě proti tomuto rozhodnutí pak byla podána kasační stížnost.

Poté, co Městský soud v Praze loni omezení pivních kol zrušil, zavedlo město nové dočasné opatření, které platilo do poloviny srpna. Potom už se vozítka mohla do města vrátit, ale s ohledem k absenci turistů způsobenou pandemií koronaviru se tak nestalo. Provozovatelé vozítek v minulosti uvedli, že připravují vlastní návrh regulace jejich provozu a jednají o něm s městskými částmi. Například Praha 8 ale zavedla vlastní zákaz platný pro Karlín a Praha 7 pivní kola už delší dobu nepovoluje v Letenských sadech.

ČTK/jikNepřehlédněte