Konference Forum 2000 se bude soustředit na téma obnovy demokracie

25.9.2021
Redakce

Tématy letošní mezinárodní konference Forum 2000 budou světová spolupráce demokracií, soupeření mezi demokracií a autoritářstvím v digitálním prostoru a obnova demokracie skrze aktivní občanství. Konference se uskuteční 10. až 12. října v pražském Paláci Žofín, divákům bude k dispozici skrze on-line stream. Zahájí ji předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Doprovozena bude do 9. do 15. října Festivalem demokracie. Organizátoři to uvedli v tiskové zprávě.

Na akci vystoupí například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., moldavská prezidentka Maia Sanduová, britský historik a publicista Timothy Garton Ash, prezident americké neziskové organizace Freedom House Michael Abramowitz, bývalá předsedkyně slovenské vlády a socioložka Iveta Radičová nebo americký ekonom Joseph Stiglitz.

Podle výkonného ředitele Nadace Forum 2000 Jakuba Klepala se základní demokratické principy celosvětově otřásají v základech. „Čína je na velmi rychlém, až dramatickém, mocenském vzestupu, zatímco tradiční Západ, vítěz Studené války, o sobě pochybuje a řeší řadu interních problémů. Spojené státy, o něž jsme se tradičně opírali, se sice s novou administrativou částečně vrátily ke stolu mezi spojence, ale domácí politika a domácí starosti americkou politiku samozřejmě stále a významně ovlivňují, jak jsme se přesvědčili v Afghánistánu,“ uvedl. Hlavní světové dějiště se podle něj pozvolna přesouvá do Indického oceánu a Tichomoří a z fyzického světa do digitálního.

Program bude přenášen živě na webu Nadace Forum 2000 a na youtube. Diváci budou moci klást řečníkům dotazy a zapojovat se do diskuse.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni konferenci zahájila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, vystoupila i vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

Zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte